Doku kültüründe aflatoksinin etkisi
  1. Tez No: 20041
  2. Yazar: NALAN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN KÖKÜUSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
41 ÖZET Doku kültüründe fibroblast ve epitel hücreleri Çi zerine 0,025 Jtfg/ml ve 0,05 /(g/ml dozlarında aflatoksin B, uygulanmış ve meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Çalışmada Madin-Darby Bovine Kidney (MDBK) epitel kültürü ve 11 günlük civciv embryo su fibroblast kültürü kullanılmıştır. Eİde Edilen Sonuçlara Göre : 1 ) Âflatoksinli epitel kültürlerinde, geniş sito- plazmalı, vakuolleşme gösteren yuvarlaklaşmış hücreler ve üremede yavaş-lama gözlenmiştir. 2 ) Âflatoksinli fibroblast kültürlerinde, hücre üremesinde azalma, poligonal sitoplazmalar ile dev hücre formasyonları ve sitoplazmada vakuolizasyon saptanmıştır. 3 ) 0,025 Jlfg/ml dozunda 24. saatte her iki hücre kültüründe de üniformite kaybolmaya başlamıştır. 4 ) 0,05 iıg/ml'lik doz uygulandığında epitel kül türünde 72, saat sonunda, hücrelerin tamamına yakın bir kısmının kaybolduğu, yerlerinde nekrotik ve nekrobiyotik hücre artıkları bıraktıkları gözlenmiştir. 5 ) Civciv embryosu fibroblastları üzerine 24. ve 48. saatlerde toksin ilâvesi sonucu gözlenen bulguların aynı saatlerde epitel hücrelerinde saptanan bulgulardan daha şiddetli olarak geliştiği dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY The effects of af la-toxin B, at the dose levels of 0,02 5 M g/ml and 0,05 ug/rnl were investigated on the fibroblasts and the epithelial cells in tissue cultures. Madin-Darby Bovine Kidney (MDBK) epithelial cultures and fibroblast cultures of 11-day old chick embryo were used in the study. The results can ie summarized as follows: 1 ) Rounded cells that tended to be vacuolated with enlarged cytoplasms and a slower rate of growth were observed in epithelial cells affected by aflatoxin, 2 ) In fibroblast cultures affected by aflatoxin, again a slower rate of cell growth as well as polygonal cytoplasms together with the formation of giant cells and vacuolization in the cytoplasms were detected, 3 ) The uniformity in both, of these cultures began to di s sapear within 24 hours following the exposure to aflatoxin at a dose level of 0,025 x^g/ml. 4 ) Nearly all of the cells in epithelial culture were observed to dissapear and substituted by necrotic and necrobiotic cell debris within 7 2 hours following the addition of aflatoxin at a dose level of 0,05 yC{g/ml» 5 ) The pathological findings in the chick embryo fibroblasts at the 24th and 48th hours after the addition of the toxin were appeared to be more evident than the findings noted concurrently in epithelial cultures.