A combined wavelet and autoregressive based statistical intrusion detection system 'the wavelet-AR IDS'
Birleştirilmiş dalgacık ve özbağlanım temelli statistiksel saldırı tespit sistemi 'dalgacık-özbağlanım saldırı tespit sistemi'
- Tez No: 200419
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bilgisayar agları artan karmasıklasan yapılardır ve birçok bireysel ekipmandan olusur, bunlar yönlendiriciler ve ag anahtarlarıdır. Bilgisayar aglarının verimlilik bilgisi dogrudan elde edilebilen bir veri degildir, elde edilen bilgiler bilgisayar aglarının davranıslarını anlamak için analiz edilmelidir. Yetkisiz kullanıcıların ve uzak agdaki saldırganların olusturdugu tehditler giderek artmaktadır. Güvenilir, kararlı ve güçlü Saldırı Tespit Sistemlerine ihtiyaç vardır. Saldırı Tespit Sitemler için bazı genel ölçütler vardır. Bunlar, düsük yanlıs-pozitif oranı ve yanlıs-negatif oranı ile yüksek dogru-pozitif oranı ve dogru-negatif oranıdır. Eger ki bir Saldırı Tespit Sitemi bu ölçütleri saglarsa o zaman ag güvenligi için kullanılabilir. Bu tezde yeni bir Saldırı Tespit Sistemi tasarımı önerilmistir. Dalgacık-Özbaglanım Saldırı Tespit Sistemi (STS) yukarıda belirtilen ölçütleri saglayacak sekilde tasarlanmıstır. Tasarım evresinde, amaç Özbaglanım temelli STS'nin yanlıs-pozitif oranını düsürmekti. Diger bir amaç ise saldırı tespit oranını arttırmak için yeni bir A operatör matrisi tasarlamaktı. Bu tezdeki asıl yenilik ise Dalgacık ve Özbaglanım temelli modelleri güvenilir ve kararlı bir Saldırı Tespit Sistemi elde etmek için birlestirmekti. Gösterilmistir ki Dalgacık-Özbaglanım STS kabul edilebilir yanlıs-alarm oranı ve yanlıs-negatif oranına sahiptir. Ve de Dalgacık-Özbaglanım STS yüksek dogru-pozitif oranına ve dogru-negatif oranına sahiptir. Sonuç olarak, Dalgacık-Özbaglanımlı STS iyi bir statistiksel Saldırı Tespit Sistemidir.
Özet (Çeviri)
Networks are complex interacting systems and are comprised of several individual entities such as routers and switches. Network performance information is not directly available, and the information obtained must be synthesized to obtain an understanding of the ensemble behavior. Threat from un-authorized users and remote attackers is increasing rapidly. There is a need for robust and reliable Intrusion Detection Systems. Common criterions for reliable IDS are low false positive rate and false negative rate, and high true positive rate and true negative rate. If IDS satisfies these criterions then it can be used to provide network security. In this thesis, a new IDS scheme is proposed. Wavelet-AR IDS is designed to satisfy the criterions above. In the design phase the objective was to reduce to Autoregressive based IDS?s false positive rate. The other objective was to design a new A operator matrix in order to increase the detection rate of Intrusion Detection System. The innovation in this thesis is to combine Wavelet and Autoregressive models in order to design a robust and reliable Intrusion Detection System. It is shown that Wavelet-AR IDS has acceptable false alarm rate and false negative rate, and Wavelet-AR IDS has high true positive rate and true negative rate. Consequently, we can say that Wavelet-AR IDS is a good Statistical Intrusion Detection System.