Experimental study on the behaviour of an I-beam to SHS-column by T-stub bolted connection
I-kirişin kutu kolona T-elemanı ile bulonlu birleşiminin davranışı üzerine deneysel çalışma
  1. Tez No: 200420
  2. Yazar: KAĞAN YEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Seksenli doksanlı yıllarda kutu kesitler genellikle makasların basınç ve çekme elemanlarında kullanılıyordu. Günümüzde mimarlar kutu kesitleri bina uygulamalarında daha sıklıkla kullanıyorlar. Bu alanda kabul edilebilir süneklikte üretilen birlesimleri prefabrikasyon ekonomisi ile degerlendiren kısıtlı miktarda arastırma bulunmaktadır. ncelenen çogu birlesim tipinde baglantı elemanları boru profillere kaynaklıydı. Bu arastırma I-kirisin kutu kesit kolona t-baglantı elemanı ile bulonlu birlesimini tek yönde ve çift yönde tekrarlı yükleme kosulları altında davranısına odaklanmıstır. Önerilen birlesim detayında santiye ortamında kolay ve ekonomik uygulama ve hasarsız nakledebilmek için kolon dısına uzanan baglantı elemanları olmaması kosulları degerlendirilerek t-baglantı elemanları uzun kısmen yivli saplamalar ile kutu profilin içinden geçerek arka yüzeyine bulonlanmaktadır. Dört tam ölçekli kolon-kiris birlesim numumeleri iki grup halinde test edilmistir. Farklı olarak ikinci grupta kutu kolonun birlesim bölgesinde arka yüzeyi destek plakası ile takviye edilmistir. Tersinir tekrarlı yükleme performansları degerlendirilirse her iki birlesim de yeterli dayanım seviyesinde yüksek plastik dönme ve kabul edilebilir enerji yutma kapasitesitesi saglamıstır. Dolayısıyla bu birlesimler yarı-rijit kısmen güçlü birlesimler olarak depremselligi düsük olan bölgelerde moment aktaran çelik çerçevelerde veya yüksek depremsel bölgelerde çaprazlı çerçeveler ile tasviyeli çelik çerçevelerde kullanılabilir. Kolon yüzeyinin egilmesi bileseninin davranısını incelemek için de ek deneysel arastırma yapılmıstır. Eurocode 3 bölüm 1-8'de anlatılan bilesen metodunun önerilen tasarım yaklasımı ile birlikte uygulanabilirligi test sonuçları ile hem dayanım hem de egilmezlik açısından karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In 80?s and 90?s hollow sections (HS) were mainly used in compression and tension elements of truss systems. Nowadays, architects are more and more using hollow sections in building applications where limited amount of research is available especially considering the economics of prefabrication to produce connections with acceptable ductility performance. In most of the examined joint types, the connection elements were welded on the tubular sections. This research is focused on the behaviour of I-beam to HScolumn t-stub bolted connections under monotonic and cyclic loading conditions. In view of easy and economic bolted field application and transportation without damage by leaving the column exterior without projections, in proposed joint type t-stubs are bolted by using long partially threaded studs through HS column. Four full scale beam-column specimens have been tested in two groups. As a difference the rear face of the HS column at the connection area has been reinforced by backing plate in the second group of specimens. Considering the cyclic performances, both joints maintain high plastic rotations in adequate resistance levels with acceptable energy dissipation capacities; consequently are suitable for use as semi-rigid partial strength joints in simply designed braced steel frames in seismic areas or in unbraced steel frames in less seismic areas. Additional research on the connection components has also been performed to observe the component behaviour of the column face in bending. Applicability of the component method described in Eurocode 3 part 1-8 with proposed design approach is checked by comparing with the test results both in resistance and stiffness point of view.