Statics and dynamics of super elliptical homogeous and FGM plates
Homojen ve FGM süper eliptik plakların statik ve dinamiği
  1. Tez No: 200422
  2. Yazar: SEYİT ÇERİBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada süper eliptik plaklar statik ve dinamik olarak analiz edilmiştir. Bu tür plaklar bir elipsten dikdörtgene kadar değişen birçok şekli kapsar. Her ne kadar süper eliptik plakların sınır şekilleri (daire, elips ve dikdörtgen) üzerine kapsamlı çalışmalar yapılmışsa da, ara şekilleri üzerine yapılan katkılar çok sınırlıdır. Çalışmalar plakların statik davranışları ihmal edilerek çoğunlukla dinamik, termal ve burkulma davranışı üzerine yoğunlaşmıştır. Burada izotropik, homojen malzemeli Kirchhoff plak modeli üzerine çalışılmıştır. Bu çalışmanın ilk kısmı süper eliptik plakların düzgün yayılı yüzey yükleri altındaki statik davranışına yoğunlaşmıştır. Statik analizde sabit mesnetli çevre koşulları kabul edilmiştir. Kısmi diferansiyel plak denklemleri Galerkin metoduyla çözülmüştür. Çalışma 10 süper eliptik şekil ve 14 plak boyut oranı için yürütülmüştür. Çalışmanın ikinci kısmı süper eliptik plakların dinamik davranışı ile ilgilidir. Basit mesnetli plakların serbest titreşimleri araştırılmış ve plak denklemlerinin çözümünde Ritz metodu kullanılmıştır. Yuvarlak kenarlı, basit mesnetli plaklarda ihmal edilemeyen Poisson oranının etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları grafik ve tablo şeklinde sunulmuş olup mevcut referansların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın son kısmında malzemesi bir fonksiyona bağlı olarak değişen (FGM) Kirchhoff plakları incelenmiştir. FGM plakların statik analizi için düzgün yayılı yüzey yükü ve sabit mesnetli çevre koşulu kabulleri yapılmıştır ve Galerkin metodu kullanılmıştır. Buna ek olarak FGM plakların serbest titreşim özellikleri Ritz metodu kullanılarak çalışılmıştır. Plakların Poisson oranları sabit kabul edilmiş, fakat elastisite modüllerinin kalınlık yönünde bir fonksiyona bağlı olarak değiştiği kabul edilmiştir. Bu bölümün amacı hacim oranlarının ve malzeme bileşenlerinin bu tür plakların statik ve dinamik davranışları üzerine olan etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In this study super elliptical plates are statically and dynamically analyzed. This class of plates includes a wide range of shapes varying from an ellipse to a rectangle. Although studies on the extreme boundaries of the super elliptical shapes (circle, ellipse, and rectangle) are extensive, contributions on the mid shapes are very limited. The studies are mostly concentrated on dynamics, thermal, and buckling behavior of the plates but not on static behavior. Kirchhoff plate model with isotropic and homogeneous material is studied. The first part of this study is concentrated on static behavior of the super elliptical plates under uniformly distributed surface load. For static analyses clamped boundary is assumed. The partial differential plate equations are solved by Galerkin method. The study is conducted for 10 super elliptical shapes and 14 central plate dimension ratios. The second part of the study deals with the dynamic behavior of super elliptical plates. Free vibration of simply supported plates is investigated and Ritz method is employed for the solution of the governing plate equations. The effect of Poisson?s ratio, which can not be neglected for round edged simply supported plates, is examined in detail. The results of the study are presented in graphical and tabular forms and compared with previously obtained results of the available literature. In the last part of the study, functionally graded material (FGM) Kirchhoff plates have been investigated. For static analysis of the FGM plates, uniformly distributed surface load and clamped boundary is assumed and Galerkin method is employed. In addition to this, free vibration characteristics of simply supported FGM plates are studied by using Ritz method. The Poisson?s ratios of the plates are assumed to be constant, but their Young?s moduli vary in the thickness direction functionally. The objective of this part is to investigate the influence of volume fractions and the component materials on static and dynamic behavior of this class of plates.