Development of fragility curves for seismic vulnerability assessment of high-rise R/C buildings with added viscous dampers
Viskoz söndürücü sistemlerle güçlendirilmiş yüksek katlı betonarme binaların deprem hassasiyetinin hasar olasılık eğrileri oluşturularak değerlendirilmesi
- Tez No: 200421
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hasar olasılık eğrileri, değişik deprem ivmeleri altında oluşabilecek yapısal hasar olasılıkların deprem şiddeti-hasar ilişkisi olarak belirlenmesinde kullanılmaktadır. Hasar olasılık eğrileri, gerçekte, öncelikli güçlendirmenin belirlenmesi, deprem öncesi planlama yapılması, maliyetyarar analizi gibi deprem öncesi planlama sırasında kayıp ve zarar tahmininde yararlanılmaktadır. Olasılık analizinin uygulanması, özellikle yönetimlerin deprem öncesi planlama ve güçlendirme çalışmaları yaptıkları İstanbul gibi orta ve yüksek derece deprem bölgelerinde yararlı olmaktadır. Bu çalışmada, Mecidiyeköyde bulunan ofis binalarının tipik özelliklerini taşıyan on iki katlı sünek olmayan betonarme ofis binası seçildi ve hasar olasılık eğrileri bu bina göz önüne alınarak oluşturuldu. Mevcut binanın güçlendirilmesinde, pasif viskoz söndürücü sistemler binanın etkili sönümleme oranı (?) yüzde 10, 15 ve 20 olacak şekilde tasarımı yapıldı ve pasif viskoz söndürücü sistem kullanımının binanın güvenirliğinde sağladığı iyileşme, öncelikle hasar olasılık eğrileri oluşturularak, daha sonra da risk ve maliyet-yarar analizi yapılarak değerlendirildi. Kullanılan yeni güçlendirme tekniğinin, geleneksel güçlendirme teknikleriyle karşılaştırılabilmesi için bina ayrıca betonarme perdelerle de güçlendirildi. Hasar olasılık analizinde, deprem hareketlerindeki değişkenliği gösterebilecek tasarım spektrumu ile uyumlu üretilen 240 yapay deprem ivmesi, binanın güçlendirme öncesi ve sonrası non-lineer dinamik davranışının belirlenmesinde kullanıldı. Log-normal dağılıma sahip olasılık eğrileri maksimum yer ivmesi, spektral ivme ve yer değiştirmeye bağlı olarak oluşturuldu. Sonuç olarak, olasılık analiz sonuçları bölge için belirlenmiş olan hasar riski ile birleştirilerek, viskoz söndürücü sistemlerin ve perde duvar eklenmesinin etkisi, yapısal performansın değerlendirilmesine ek olarak ekonomik açıdan da mevcut ve güçlendirilmiş binalar için deprem riski ve maliyet?yarar analizleri yapılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
The fragility curves are used to represent the probabilities that the structural damages, under various level of seismic excitation, exceed specified damage states by means of earthquake intensity-damage relations. In this study, a twelve storey non-ductile R/C office building, which represents the typical properties of the high rise office buildings located in Mecidiyeköy region, was selected and fragility curves were developed for the economic loss estimation as well as a basis for assigning retrofit prioritization for the R/C office buildings in Mecidiyeköy region. For the purpose of seismic retrofitting, external passive fluid viscous damper systems were designed to provide the structure with different effective damping ratios of 10, 15 and 20%; and the improvement of the system reliability achieved through the use of the dampers was assessed through fragility, risk and cost-benefit analysis. In order to be able to compare the innovative retrofitting technique applied with a conventional technique, the building was also retrofitted by shear walls. In the fragility analysis, synthetic earthquake ground motions compatible with the design spectrum were developed to study nonlinear dynamic responses of the structures before and after retrofit. Fragility curves represented by lognormal distribution functions were constructed as a function of peak ground acceleration, spectral acceleration and displacement. By combining fragility analysis results with seismic hazard risk of the region, the effectiveness of viscous damper systems and shear walls in the retrofit of the high rise R/C building is further investigated based on economic point of view by performing seismic risk and cost-benefit analysis.