Görünür bölge güneş ışınlarının antibiyotik direnci geliştirmiş bakterilerde, direnç devamlılığı üzerine etkilerinin araştırılması
Analyzing the effects of the visible zone lights on the steadiness of resistance observed on the bacteria which can develop antibiotic resistance
  1. Tez No: 200622
  2. Yazar: BEKİR AVŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRCAN DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biophysics, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
klim parametreleri ve diger abiyotik faktörlerin enfeksiyon hastalıklarının kontrolü açısından degerlendirilmesi yönünde yapılan gözlemlerin yetersizligi göz önüne alınırsa oldukça tedirgin edici bir tabloyla karsılasılacaktır. Mikroorganizmaların ve özellikle de bakterilerin abiyotik faktörlerdeki degisiklikleri bir stres ortamı olarak algılayıp farklı moleküller sentezleyerek degisik davranıslar gösterdikleri göz önüne alındıgında, bu parametrelerden olan ısıgın etkisi arastırılması gereken bir konu olarak karsımıza çıkmaktadır. Direnç gelisimi olması sebebiyle kullanımdan kaldırılan yada uzun süre kullanılmayan antibiyotiklere karsı bakterilerde direncin azaldıgı yada kayboldugu bildirilmektedir. Bu çalısmayla bakterilerin direnç mekanizmaları üzerinde dogrudan yada dolaylı etkisi olabilecegini düsündügümüz görülebilir günes ısınlarının bakterilerin direnç devamlılıgı üzerindeki etkileri arastırılmıstır. 400-800 nm dalgaboyundaki ısıgı geçiren UV filtreli bir inkübatör deney grubu mikroorganizmalarının inkübasyonunda kullanılmıs, labaratuvar da normal kosullarda inkübe edilen mikroorganizmalardan alınan sonuçlarla karsılastırmalı olarak degerlendirilmistir.. P. aeruginosa daki Amikasin ve mipenem dirençleri ile S. aureus taki Gentamisin ve Tetrasiklin dirençlerinde hiçbir azalma görülmemis, E. Coli deki Ampisilin ve Netilmisin direncinin kayboldugu ve K.pneumoniae deki Aztreonam ve Sefuroksim direncinin ise azaldıgı tespit edilmistir. A.baumannii'deki Seftazidin ve Siproflaksasin dirençleri de E.coli çalısmasıyla benzerlik göstermistir.
Özet (Çeviri)
When the obvious shortage and inadequacy is considered in the research and observations carried out on the seasonal parameters as well as the other related abiotic factors, with the aim of controlling infectious diseases, the overall picture revealed looks rather worrying. Microorganisms, and bacteria in particular, perceive the changes in the abiotic factors as a medium of stress and hence display certain peculiar behaviors through synthesizing different molecules. Taking such unusual developments into account, the likely effects of light, one of the parameters, does need to be studied and probed well into. It is pointed out in the relevant studies that there exist certain decreases in the resisting feature of bacteria againts antibiotics that have been withdrawn from use, due to certain resistances developments, or that have not been used for a long time. The purpose of this study is to analyze the effect of the visible sunlights, thought to affect directly or indirectly the resistance mechanism of bacteria, on the steadiness of the bacteria resistance. In this research, an incubator with a filter, which is able to transmit the lights of 400-800 nm wavelength, has been used in the incubation of the microorganisms subject to experiment. The results have been compared with those gained from the incubed microorganisms in the normal laboratuary medium. The overall results gained reveal that no decrease at all has been noted in the Amikacin and Imipenem resistance at, Pseudomonas aeruginosa as well as the Gentamicin and Tetrasiclin resistance Staphylococcus aureus and that the Ampicilin and Netilmicin resistance at Escherichia coli disappear also that the Aztreonam and Sefuroksim resistance at Klebsiella pneumoniae has diminished. The Ceftezidim and ciproflaksasin resistances at Acinetobacter baumannii have developed in a manner similar to the one related with the study on the Escherichia