Çeşitli numunelerde vanadyum tayini
Determination of vanadium in various samples
- Tez No: 200812
- Danışmanlar: PROF.DR. LATİF ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Doğal çevrede vanadyum (IV) türleri ile birlikte bulunan vanadyum (V) potansiyel olarak tehlikeli kimyasal kirleticidir. Vanadyum (V), vanadium (IV)den daha toksiktir. Bu yüzden bu tezde vanadyum türlemesi için bir metod sunuldu. Metod vanadyum (IV) varlõğõnda pirokateşol moru (PV) ligandõ ile vanadium (V)in selektif spektrofotometrik tayinine dayanõr. PV asidik çözeltide (pH=3) vanadyum (V) ile 350 nmde maksimum absorbansa sahip bir şelat vermek üzere reaksiyona girer. Vanadyum (V)-PV şelatõnõn molar absorpsiyon katsayõsõ ve Sandell indeksi sõrasõyla 5.141x103 L mol-1 cm-1 ve 0.0099 ?g cm- 2dõr. Gözlenebilme sõnõrõ 0,0379 µg mL-1 dir. Kalibrasyon için doğrusal aralõk 0.2-4.0 µg mL- 1. 0.62 µg.mL-1 vanadyum çözeltisi için yöntemin bağõl standard sapmasõ( % RSD) 1.5 % (N=5)dõr. Çalõşma koşullarõnda, vanadyum (IV), PV ile reaksiyona girmez. Bu yüzden toplam vanadyum (vanadyum (V) + vanadium (IV)), vanadium (IV)ün vanadyum(V)e KMnO4 ile yükseltgendikten sonra tayin edilir. Vanadyum (IV) derişimi, toplam vanadyum derişimi ile vanadyum (V) derişimi arasõndaki farktan bulunur. Amaçlanan yöntem musluk suyu, karabiber ve kömürde toplam vanadyum tayinine uygulandõ. Vanadyum türlemesi saf su ve musluk suyunda gerçekleştirildi. Suda vanadyum içeriği gözlenebilme sõnõrõnõn altõnda bulundu. Karabiber ve kömürün vanadyum içeriği sõrasõyla 1552±102 (N=8) ?g.g-1 (% RSD, % 7.8) ve 17360±38 (N=8) ?g.g-1 ( % RSD: %2.6) bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The proposed method produced satisfactory results on the application to the determination of t Vanadium (V) is a potentially dangerous chemical pollutant, which coexists in the natural environment with vanadium (IV) species. Vanadium (V) is more toxic than vanadium (IV). So a method for speciation of vanadium in aqueous solution is presented in this thesis. The method is based on the spectrophotometric selective determination of vanadium (V) with pyrocatechol violet (PV) in presence of vanadium (IV). PV reacts in acidic solution (pH=3 buffer) with vanadium (V) to give vanadium (V)-PV chelate which has an absorption maximum at 350.0 nm. The molar absorption coefficient and Sandells index are 5.141x103 L mol-1 cm-1 and 0.0099 ?g cm-2 respectively for vanadium (V)-PV chelate. The calibration graph of vanadium (V)-PV chelate was linear in the range 0.2-4.0 µg.mL-1. The limit of detection was calculated be 0,0379 µg/mL and the relative standard deviation was 1.5 % for eight determinations of 0.62 µg/mL vanadium (V). Under the working condition, vanadium (IV) does not react. So total vanadium( vanadium (V) plus vanadium (IV)) is determined after the oxidation of vanadium (IV) to vanadium (V) with KMnO4. The concentration of vanadium (IV) is calculated by the difference between the total vanadium and vanadium (V) concentrations of the concentrations. otal vanadium in water, black peper and coal sample. he speciation of vanadium (V) and (IV) species was performed in pure water and tap water. The content of vanadium in the water is uner the detection limit of the method. The concentrations of vanadium in black pepper and coal sample were foun to be as 1552±102 (N=8) ?g.g-1 (RSD %, 7.8%) ve 17360±38(N=8) ?g.g-1 (RSD%: %2.6%), respectively