FPGA donanımı üzerinde araç plakası tanıma sistemi
Car licence plate recognition system on FPGA hardware
  1. Tez No: 200853
  2. Yazar: HAKAN CANER
  3. Danışmanlar: PROF. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde akan video üzerinde FPGA donanımı kullanarak gömülü Plaka Tanıma sistemi (PTS) tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gömülü donanım için Xilinx firmasının ürünü olan kart [7] kullanılmış ve ilgili karta video arayüz oluşturulmak üzere video arayüz kartı tasarlanmış ve üretilmiştir. Algoritma tasarım aşamaları sırasında sinir ağları gerçeklenmiştir. Plaka alanının bulunabilmesi için Gabor filtre, yatay yönde genişletme, eşikleme ve Bağlantılı Bileşenler Analizi (BBA) kullanılmıştır. Tespit edilen plaka bölgesi birbirinden ayrı karakterlere bölütlenerek karakter tanıma sistemi için hazır hale getirilmiştir. Bundan sonraki fazda Öz düzenlemeli Harita (Self Organizing Map(SOM)) kullanılarak karakterler tanınmıştır. Bu yaklaşımların tamamı FPGA kullanılarak tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Bu sistemi bilgisayar kullanarak yapılan sistemlere kıyasla kendine özgü, taşınabilir bir son ürün haline getirmiştir. Sonuçlanan donanım, fiyatın ve kendi başına çalışabilirliğin önemli olduğu sistemlerde kullanılmaya uygun hale getirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Karakter Tanıma, plaka bulma, Bölütleme, Gabor filtre, sinir ağları, VHDL, FPGA, SOM
Özet (Çeviri)
In this thesis we present the design and implementation of an embedded License Plate Recognition (LPR) System for raster scan video on FPGA hardware. For embedded hardware a development board (ML 402) [7] by Xilinx is used. A video interface board is designed and implemented. During the algorithm design stage neural network algorithms are utilized. Initially a Gabor filter, Dilation, Threshold and Connected Component Labeling (CCL) algorithms are used to obtain a license plate area. This detected license plate area is segmented into disjoint characters which become ready for the optical character recognition. Then the Self Organizing Map (SOM) is used to identify the characters in this phase. This approach is designed on an FPGA which makes it unique, portable as a final product and relatively more efficient than the computer based recognition systems. The resulting hardware is suitable where cost and compactness constraints are important. KEYWORDS: Character recognition, license plate detection, Gabor filter, segmentation, neural network, VHDL, FPGA, SOM.