FPGA implementation of license plate detection and recognition
FPGA donanımı üzerinde araç plakası algılama ve tanıma
  1. Tez No: 340942
  2. Yazar: SERAP SARIKAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METE BULUT, PROF. DR. GÖZDE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde, Gabor yaklaşımı temelli araç plakası algılama ve tanıma sistemi önerilmiş ve tanıma algoritması FPGA üzerinde gerçeklenmiştir. Bu çalışmanın amacı belirli bir mesafeden çekilmiş araç görüntüsünden plaka bölgesini algılayan ve bu bölgedeki karakterleri tanıyan bir sistem geliştirmektir. Bu çalışmada, literatürde kullanılan metotlar incelenmiş ve bu metotların bazıları önerilen sistemde kullanılmıştır. Araç plakasının yerini saptarken, renk uzayı çevrimi, görüntü geliştirme, ikili resim elde etme, bağıntılı bileşen etiketleme, Gabor filtreleri ve morfolojik işlemler kullanılmıştır. Plaka bölgesindeki karakterleri ayırmak için, plaka bölgesinin dikey izdüşümünü kullanan girinti algılama algoritması ve morfolojik işlemler kullanılmıştır. Son olarak, karakterler özellik tabanlı karşılaştırma algoritması kullanılarak tanınmıştır. Önerilen algoritmanın karakter ayırma ve karakter tanıma kısımları, içinde sabit olmayan gömülü işlemci olan Altera Cyclone IV E FPGA?inde gerçeklenmiştir. Algoritmayı gerçeklemek için FPGA mantık kapıları işlemcinin uygulama yazılımı ile işbirliği yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, license plate detection and recognition system based on Gabor approach is proposed and recognition part of the system is implemented on the FPGA platform. The purpose of this project is to develop a system that extracts license plate region from image, taken from proposed distance, and recognizes the characters on this region. For this project, techniques on the literature are investigated and some of them are implemented. In the localization of the plate region, color space conversion, image enhancement, binarization, connected component labeling, Gabor filters and morphological operations are used. To segment the characters on the plate region, notch detection algorithm which uses the vertical projection of the plate region and morphological operations are used. Finally, characters are recognized by the feature-based matching algorithm. Character segmentation and character recognition parts of the proposed algorithm are implemented in the Altera Cyclone IV E FPGA which has an embedded soft core processor. To implement the algorithm, FPGA logic collaborates with the software application of the processor.