Gaz türbinli gemilerde ekserji ve termodinamik analiz
Exergy and thermodynamic analysis in the ships with gas turbine
  1. Tez No: 201209
  2. Yazar: TURAN ÇUBUĞUUZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde Brayton çevrimine göre çalışan LM 2500 gaz türbininin kompresör girişi, yanma odası girişi, türbin girişi ve egzoz sıcaklıkları kontrol paneli üzerinden değer gösterme sistemi DDI(Digital Display Indicator) vasıtasıyla tespit edilmiş ve bulunan değerler ile kompresör giriş ve çıkışındaki havanın ,yanma odası giriş ve çıkışında hava yakıt karışımının ve yanma odasına girişte yakıtın fiziksel ve kimyasal ekserji değerleri çeşitli kompresör değerlerine göre sayısal olarak hesaplanmıştır. Öncelikli olarak hal noktalarının ürettikleri ekserji değerleri hesaplanmış, daha sonra toplam ekserji üretimi bulunmuştur. Daha sonra hal noktalarının ekserji kayıpları sayısal olarak hesaplanmıştır. Daha sonra DDI sisteminden elde edilen değerler göre havayı mükemmel gaz olarak kabul ederek sistemin termodinamik analizi yapılmıştır. Sistemde yakıt olarak metan gazı kullanılmış ve hava yakıt oranı yüzde 2 olarak kabul edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde birim zamanda akan akışkan miktarından bağımsız olarak kompresör işi, türbin işi, sisteme giren ısı , sistemden çıkan ısı ,çevrimin ısısal verimi ve geri iş oranları bulunmuştur. Anahtar Kelimeler :Gaz Türbini,Ekserji,Termodinamik Analiz,Entalpi,Entropi
Özet (Çeviri)
In this thesis, the inlet of compressor, burning chamber and turbine and exhaust temperatures of LM 2500 gas turbine working according to Brayton cycle were detected by the DDI(Digital Display Indicator) on the control pannel and found values and the physical and chemical exergy values of air in the inlet and outlet of the compressor and air-fuel mixture in the inlet and outlet of the burning chamber and fuel in the inlet of the burning chamber were calculated numerically to various compressor values. First, exergy values produced by state points were calculated, then total exergy production was found. After that, exergy loses of state points were calculated numerically. Then accepting air as perfect gas, thermodynamic analysis was made according to the values derived from DDI system. In the system methan gas was used as fuel and air-fuel ratio was accepted % 2. In the consequences of analysis being made as independent from fluid mass per time compressor and turbine works, heat going into system, heat going out of the system, thermel efficiency of cycle, remaining work ratios were found. Key Words : Gas Turbine, Exergy, Thermodynamic Analysis, Enthalpy, Entropy