Etlik civcivlerin kalsiyum ve fosfordan yararlanma durumları
  1. Tez No: 802
  2. Yazar: ZAHİDE BİLSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SEVGİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
- 26 - 5.ÖZET Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan etlik civcivler için karmadaki kalsiyum ve fosfordan yararlanma durumunu belirlemektedir.Deneme, yedi Hubbard erkek civcivle yürütülmüştür. Denemede kullanılan karma, ÜCBBİ broiler toz. civciv.yemidir ve kalsiyum ve fosfor düzeyleri sıra%0,825 ve %0,549 '. dur. 8 hafta süreyle bireysel kafeslerde tutulan civcivlerin yem tüketimleri de dışkıları tesbit edilerek kalsiyum ve fosfor tutulması saptanmıştır. Deneme peryodu boyunca, gübreler denemenin 3,5 ve7. haftalarında toplanmışlardır. Analiz sonuçlarına göre, gelişmenin 3,5.ve 7. haftaları için kalsiyum tutulması sırasıyla%14.15, %15.85 ve %32.34' tür. Fosfor analizi sonuçları da aynı haftalar için fosfor tutulmasının sırasıyla #31.37, #30.47 ve #41.86 olduğu bulunmuştur. Çok sayıda bildirişe göre, gelişmekte olan civcivler için karmadaki kalsiyum seviyesi #0.9-1.0 olmalıdır. Gelişmekte olan civcivlerin karmalarındaki fosfor ihtiyacının #0.6-0.7 toplam fosfor veya #0.,45 NPF (non phytin phosphorus)olduğuna dikkat çekilmektedir. Gelişmekte olan civcivlerde kalsiyum ve fosfor tutulmasını çok sayıda faktör etkilemektedir! 1.Karmadaki kalsiyum ve fosfor seviyeleri. 2.Kalsiyum:fosfor oranı, 3.Kalsiyum ve fosfor kasnağı ve bu kaynağın işleme yöntemi, 4.Karmaya ait "faktörler (karmadaki protein, enerji, sellüloz seviyileri ve 'diğerminerallerle olan ilişkiler), 5.Kişisel farklılıklar, 6.Barınmada yöntemi (bireysel veya gurup olarak), 7.Yaş. Delmemizde kullanılan karmanın düşük seviyelerde kalsiyum ve fosfor içerdiği ve yararlanmanın düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 27 - 6- S U M M A R Y The purpose of this study was to establish the availabi- litiy, of dietary calcium and phosphorus for the growing broiler chickens. The stu&gc was conducted with seven Hubbard male chickens. The experimental diet was the commercial broils* chicken ration and the levels of calcium and phophorus were $0,825 and $0,549 respectively. During the eight weeks of growing period, the chickens were kept in the individual cages and,, the retention of calcium and phosphorus were calculated depond on the results of analysis of the diet and the feces. During the experimental period, the feces was collected the 3r&t 5th and 7th_weeks of growing period. According to the results of analysis, the retention of calcium for 3rd, 5th and ?th weeks were 11+. 15, 15.85 and 32.34 % respectively. For the phosphorus analysis, the results indicated that the retention of the phosphorus were 31.37, 30.47 andlp.,86. % for the same weeks respectively. According to the number of reports, dietary level of calcium for growing chickens should be 0.9-1.0 % It Was -indicated that the dietary phosphorus requirement of growing chickes were 0.6- 0,7 % phosphorusor $0.§5 NFP (non phytin phosphorus).- 28 - The number of factors influenced the calcium phosphorus.retention o.f.growing, chickens..JL. The.effects of calcium and phosphorus, on.the retention o-f.....'. each other, 2. The dietary calcium and phosphorus levels, 3. The calcium rphofephorus ratio, 4. The sources of calcium and phosphorus, and the process of these sources, 5. The dietary factors (e.g. dietary protein, energy, and selluloz levels and the interrelationships of other minerals with calciUiü and phosphorus). -4. The individual differences, - :__^--._^." 7. The methods of housing (in individual cages or in groups), 8.. Age