Isoflurane anestezisinde; thiopentone, propofol, etomidate ve isoflurane indüksiyonlarının hemodinamik ve enzimatik etkileri
- Tez No: 20142
- Danışmanlar: DR. NEBAHAT SİVRİKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışma ASA I veya II grubuna dahil 80 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar 4 gruba ayrılıp, indüksiyonda sırasıyla; thiopentone 61 mg/kg, propofol 2.5 mg/kg, etomidate 0.3 mg/kg ve isoflurane % 3-4 konsantrasyonda kullanıldı. Anestezinin idame döneminde isoflurane % 0-6 - 1-2 konsantrasyonda O2/N2O içinde verildi. 5 dk. aralıklarla tansiyon arteriel ve nabız takibi yapıldı. SAB, grup 1 ve 2' de anlamlı azaldı ( p < 0.05 ). DAB; grup 2 dışındaki gruplarda anlamlı azaldı ( p < 0.05 ). Kalp hızı ise grup I ve 2'de anlamlı azalma gösterdi ( p < 0.05 ). Hastalardan preop ve postop 24 saatte alman kanlarda CPK, LDH, SGOT ve SGPT tayinleri yapıldı. CPK, grup 1,3 ve 4' te anlamlı arttı ( p < 0.05 ). LDH ise sadece grup 2 ve 3 ' te artış gösterdi ( p < 0.05 ).SGOT ve SGPT ise bütün gruplarda anlamlı artış göstermedi. Enzimlerde ve hemodinamik sistemde önemli değişiklikler göstermeyen isoflurane-isoflurane grubu kalp açısından oldukça dengeli bulundu. DAB' 1 iyi koruyan propofol-isoflurane grubu da enzimlerde de önemli bir artış yapmadığı için riskli olgularda kullanılabileceğini gösterdi. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out on fit 80 patients conforming ASA grades of physical fitness I and ILThey divided into 4 groups and were given thiopentone 6.1 mg/kg, propofol 2.5 mg/kg, etomidate 0.3 mg/kg and isofiurane 3-4 % for induction of anaesthesia. During the maintenance of anaesthesia, isofiurane used at 0.6-1.2 % concentrations in O2/N2O. Arteriel pressure and heart rate were measured at 5 min.