Sezaryen seksiyonlarda propofol ve thiopentoneun; bebek apgarı, anne uyanıklılığı ve oryantasyonuna etkileri
  1. Tez No: 20143
  2. Yazar: MEHTAP YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. NEBAHAT SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
- 27 - ÖZET Bu çalışmada sezaryen operasyonlarında indüksiyon ajanı olarak kullanılan thiopentone ve propofol'ün anne ve yeni- doğan üzerine olan etkileri incelendi. Her iki gruptan 25'şer hasta olmak üzere toplam 50 sağlıklı hasta üzerinde çalışıldı. Hastalara premedikasyon yapılmadı, damar yolu buluna rak % 5 dekstroz infüzyonuna başlandı. Serbest seçimli olarak hastalara 4-7 mg/kg thiopentone veya 2-2,5 mg/kg propofol verilerek indüksiyon sağlandı. Entübasyon 1.5 mg/kg suksinilkolin verildikten sonra yapıldı. %50 / %50, N“0/0”karışımı ile operasyon başlatıldı. Cilt insizyonu, uterus insizyonu ve kordon klampı anları kaydedildi. Kordon klampe edildikten sonra yenidoğanlar steril sıcak komprese sarılarak, rutin aspirasyon ve oksijenizasyonu yapıldı. 1. ve 5. dakikalardaki APGAR skorları kaydedildi. Annelerin uyanma ve oryantasyon kriterleri emirle gözlerini açma, adını ve doğum yerini söyleme zamanları kaydedildi. Her iki grup APGAR skorları açısından incelendiğinde anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Thiopentone grubunda 1. Dakika APGAR skoru propofol'e göre daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
28 - SUMMARY The effects of thiopentone and propofol on partuitens and neonates are evaluated. A total of 50 patients, 25 of each group were included in the study. No premedication was given. 5 % dextrose infusion was started and induction was performed by thiopetone 4-7 mg/kg or propofol 2-2,5 mg/kg suxynilcholine 1,5 mg/kg was used for intubation. 50 % / 50 %, N“/0”mixture was used for inhalation. The duration of skin incision, uterus incision and cord clamping was recorded. After the clamping the neotanes were wraped in warm compresses, rutine aspiration and.oxyegnisation was performed. The APGAR scores at the 1st and 5th minutes were recorded. The awakness and orientation critaria of the mothers, were also recorded. There was no difference in APGAR scoring between the two groups (p>g.05). The 1st minute. score of the thiopentone group was lower than the propofol group. The awakness and ori ntation rate of the mothers were significantly faster in the propofol group.