Evaluation of local oxygen consumption in human flexor digitorum superficialis muscle by near infrared spectroscopy
İnsan fleksor digitorum superficialis kasının bölgesel oksijenlenmesinin yakın kızılötesi spektroskopi yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 201559
  2. Yazar: SİNEM BURCU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Spor, Bioengineering, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İskelet kasının mekanik ve fizyolojik durumu arasındaki ilişki, ürettiği kuvveti belirlemede önemli rol oynar. Bu çalışmanın amacı, farklı biyomekanik koşullarda yapılan isometrik kasılmalar sırasında insan neksör digitorum superficialis (FDS) kasının bölgesel oksijen tüketimi ile kuvvet üretimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı, farklı kuvvet seviyelerinde yapılan izometrik el sıkma egzersizi sırasında FDS kasının komşu sinerjist kaslara göre konumunun ve bu kasların mutlak boy değişimlerinin, bölgesel enerji tüketimine etkisini incelemektir. Dokuz sağlıklı denek, el dinamometresini sürekli tutarak izometrik el sıkma egzersizi yaptı. El sıkma egzersizi, bilek (i) maksimal neksiyonda (ii) maksimal ekstan-siyonda ve (iii) nötral pozisyonda olmak üzere üç farklı bilek pozisyonunda yapıldı. FDS kasının bölgesel oksijen tüketimi (mV02) ve egzersiz sonrası toparlama süreci (trec) yakın kızılötesi spektroskopi yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
A strong relationship between mechanical and physiological conditions of skele- tal muscle determines the force generated by that muscle. The aim of this study was to evaluate the relationship between local oxygen consumption and local force produced during isometric contractions at varying biomechanical conditions. Another aim of the study was to investigate the eect of relative position and absolute length changes on local energy consumption of exor digitorum supercialis (FDS) muscle during isomet- ric contractions performed at various muscle length and force levels. Nine healthy male subjects performed sustained isometric handgrip exercise by continuously pressing on a hand dynamometer. The handgrip exercise was performed while the wrist is (i) maximally exed, (ii) maximally extended and (iii) in neutral position. Local oxygen consumption (mVO2) and time course of recovery (trec) of FDS muscle were measured by functional near infrared spectroscopy (fNIRS).