Yağış sularının sürdürülebilir yönetimi
Sustainable urban stormwater management
  1. Tez No: 201569
  2. Yazar: SUZİ LEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JEAN O. LACOURSİERE, YRD. DOÇ. DR. S. SİNAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kentlesmenin yagıs sonrası olusan yüzey suları üzerinde en önemli etkisi miktar ve kalitede gözlemlenen degisikliklerdir. Kentlesme ile paralel olarak su sızdırmaz alanların artması, yagıs sularının yüzeyde kalmasına neden olarak sel baskınlarına, toprak erozyonuna; sızıntı, buharlasma ve yeraltı suları olusumunun azalmasına sebep olmaktadır. Kentsel alanlarda yagmur ve kar yagısı sonucu olusan büyük miktarda yüzey sularının, bu alanlardan mümkün oldugunca kısa bir sürede tasınması için ekolojik olmayan geleneksel drenaj yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tezde kentsel gelisimin sel baskınlarına ve su kirliligine etkilerini azaltmak için kullanılabilecek sürdürülebilir çözümlerin arastırılması amaçlanmıstır. Bu kapsamda, çalısmanın ana hedefi etkin ve sürdürülebilir yagıs suları yönetimi uygulamasının ve bunun sveç, Kristianstad Üniversitesi Kampüsü'nde hayata geçirilme sekillerinin incelenmesidir. Yagıs suları yönetim dizisi, yagmur sularının yönetimini çıkıs noktasına en yakın alanda önleme, kaynagında, yerinde ve bölgesinde kontrol gibi farklı teknikleri içerdiginden, seçilen alanda yesillendirilmis çatılar, su arkları ve olusturulan sulak alanlar uygulanmıstır. Yapılan çalısmalar sonucunda, yesillendirilmis çatıların diger en iyi yönetim uygulamaları ile birlikte gözönüne alındıklarında, yagıs sonrası olusan yüzey sularının tutulmasında daha etkili oldukları görülmüstür. Su arkları, yagıs sularının toplandıgı havzadan tasınması amacıyla tasarlanmıstır. Planlanan parametreler, su arklarının boyutları bakımından çatılardan ve sızdırmayan yüzeylerden gelen su akısını tasıyabilecek durumda olduklarını göstermistir. Ayrıca, su arkları, yönetim dizisinde sıralanmıs sonraki uygulamalara geçmeden önce tahliye debisinin kontrolünün yanı sıra, su kalitesinin iyilestirilmesi için de tasarlanmıstır. Bu çalısmada sulak alan sistemi, tasarlanan su arklarından gelen yagıs suyunu son duragı olan Helgean Nehri'ne nakledecek bir yapı olarak düsünülmüstür. Kristianstad Universitesi Kampüsü'nde yapılan bu çalısmada, yagıs sularının dogal yöntemlerle yönetiminde sürdürülebilir drenaj sistemlerinin konfor ve estetik görünüm saglaması ile uygulanabilirligi gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
The major impact of urbanization on aquatic environment is the changes in the quantity and quality of runoff. Increasing impervious areas cause conversion of rainwater to surface runoff, resulting flooding, soil erosion, together with reduction of infiltration, evaporation, interception and recharge of groundwater. Non-ecological traditional drainage systems are used to remove the large amount of surface water from the urbanized areas as quickly as possible. This thesis investigates sustainable solutions to reduce the impacts of urban development on flooding and water pollution. In this context, the main aim of this study is to analyze the effective sustainable stormwater practices and their application to Sweden, Kristianstad University Campus. As stormwater treatment train provides different techniques such as prevention, source, site and regional control to manage the rainwater as close as to its source; green roofs, swales and constructed wetland have been applied for the selected area. It was found that green roofs are more effective if employed together with other best management practices to detain stormwater successfully. Swales have been designed for conveying the rainwater from the catchment area. The designed parameters showed that the dimensions of swales are proper to handle the surface runoff from roofs and hard surfaces. Apart from controlling the discharge flow rate, swales have been designed to improve the water quality before reaching the next stormwater management practices. The wetland system has been considered as a conveyance of rainwater coming from the designed swales to the last destination, river Helgean. The Kristianstad University Campus study showed the applicability of sustainable drainage systems to manage stormwater in Nature?s way with improving amenity and aesthetic way.