Sürdürülebilir kampüslerde su tasarrufuna yönelik çalışmalar karadeniz teknik üniversitesi kanuni kampüs
Water saving works on sustainable campuses example of kanuni campus karadeniz technical university
  1. Tez No: 601093
  2. Yazar: UMUT BÜYÜKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
20.yy başlarında nüfus artışına bağlı olarak kentsel alanlardaki yapılı çevreler artmış ve açık yeşil alanlar azalmıştır. Bu durumun sonucu olarak kentlerde ani iklimsel değişimler ve doğal afetler meydana gelmiştir. İnsanların yaşam kaliteleri olumsuz yönde etkilemiş, kentlerdeki değişim sonucu ekosistem zarar görmüş, kentler kırılgan bir hal almıştır. Özellikle son yıllarda bu olumsuz sonuçlara yönelik planlamacılar teknoloji ve çevresel etkilere bağlı olarak yeni yaklaşımlar geliştirmeye başlamıştır. Bu çalışmalardan en etkin olanı yağış sularının kontrol alınmasına yönelik 'sürdürülebilir yağmur suyu' modelidir. Araştırma kentsel açık yeşil alanlarından küçük kent modelleri olarak da nitelendirilen kampüslerde kentsel alt yapı sistemleri olarak doğal peyzaj elemanları kullanılarak çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüs alanı sınırları içerisinde etüt, envanter, veri toplama, veri analizlime ve sentezleme yöntemleri ile ele alınmıştır. Alanda su korunumunun sağlanabileceği bölgeler analizler doğrultusunda belirlenerek yıllık yağış verileri kullanılarak bölgelerdeki her binadan toplanabilecek yağmur suyu hesaplanmış, toplanan suyun sürdürülebilir kampüs anlayışı içerisinde kampüs su ihtiyacının ne kadarını karşıladığı belirlenmiştir. Su toplanma alanlarında suyu hem fonksiyonel hem de estetik amaçlı kullanımlarına dair öneriler getirilmiştir. Anahtar kelimeler : Karadeniz Teknik Üniversitesi, geçirimli yüzey, yağmur suyu yönetimi, yağmur suyu hasadı, sürdürülebilir kampüs
Özet (Çeviri)
In the early 20th century, due to population growth, built environments in urban areas increased and light green areas decreased. As a result of this situation, sudden climatic changes and natural disasters occurred in the cities. The quality of life of the people affected negatively, the ecosystem was damaged as a result of the change in the cities and the cities became fragile. Especially in recent years, planners have started to develop new approaches to these negative results depending on technology and environmental impacts. The most effective of these studies is the yağmur sustainable rainwater 'model for controlling rainwater. The research was carried out in order to develop solutions by using natural landscape elements as urban infrastructure systems in the campuses which are also described as small urban models from urban open green areas. In this context, study, inventory, data collection, data analysis and synthesis methods were handled within the campus area of Karadeniz Technical University. The regions where water conservation can be provided in the area are determined in accordance with the analyzes and rainwater data that can be collected from each building in the regions is calculated by using annual rainfall data. Recommendations have been made regarding the functional and aesthetic use of water in water collection areas. Key Words : Karadeniz Technical University, permeable surface, rainwater management, sustainable campus.