Gazete baskısında renk yönetim sisteminin uygulanması
Application of color management systems in newspaper printing
- Tez No: 201591
- Danışmanlar: DR. TÜRKÜN ŞAHİNBAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Baskı hazırlık asamasından, baskı sonuna kadar renk güvenirliligini amaçlayan ve dogru baskı provası veren renk yönetim sistemi, gelismis ülkelerde hızla yayılmıs ve uluslararası standartlarda da yerini bulmustur. Renk yönetim sisteminin uygulanması için bazı uyarlamalar yapılması gerekmektedir. Öncelikle kuruluslarda renk yönetiminin ihtiyacı olan alt yapı hazırlanmalı ve gerekli standardizasyon çalısmaları tamamlanmalıdır. Standartlasmamıs bir üretim için renk yönetiminin uygulanması mümkün degildir. Bu çalısmada, öncelikle gazete üretimi incelenmistir. Baskı öncesi ve baskı hakkında bilgi verilmistir. Haberlerin toplanıp, basılı ürün olusturulana kadar fotograf üzerinde yapılan düzeltmeler açıklanmıstır. Çalısmanın devamında renk hakkında teoriye dayalı bilgiler ve renk ölçüm sistemleri açıklanmıstır. Masaüstü yayıncılıkta ve ölçüm sitemlerinde kullanılan temel renk evrenleri ile ilgili bilgi verilmistir. Renk yönetimi sisteminin temel unsurları ve is akısı açıklandıgı bölümün ardından gazete baskılarının ihtiyaç duydugu parametreler açıklanmıs ve gazeteler için renk yönetim sisteminin uygulanmasındaki farklılar hakkında bilgi verilmistir. kinci bölümün sonunda, operatörlerin renk yönetim profilleriyle masaüstü yayıncılık yazılımlarında nasıl çalısacaklarına deginilmistir. Tezin sonuç bölümünde, uygulamada karsılasılan güçlükler ve çözüm önerileri açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
Color management system that aims color integrity from printing preparation phase to the completion of the printing and provides correct print proofing, has quickly evolved in developed countries and took its place in international standards. Certain adaptations must be implemented for the application of color management system. Primarily, infrastructure that is required by the color management needs to be established and necessary standardization procedures shall be completed. Color management cannot be implemented in non-standardized production. Newspaper production has been the focus of attention in this study. Information regarding pre-printing and printing has been presented. Corrections performed on the photograph from gathering of the news to providing the printed product have been explained. Theoretical information on color and color measurement systems are explained in the annexes of this manuscript. Information on basic color spaces utilized in desktop publishing and measurement systems is presented. Following the part that defines the basic aspects of color management system and workflow; parameters required by newspaper printings are explained and information regarding variations in application of color management system for newspapers has been provided. In the and of the second part, the way that operators shall work with color management profiles in desktop publishing software is stated. In the conclusions part of the thesis, difficulties encountered in application and solution suggestions are stated.