Endüstri meslek liselerinde metal işleri bölümü atölye düzeninin eğitime etkileri
The effects of workshop layout metal works department on education at industrial vocational high school
  1. Tez No: 201617
  2. Yazar: AZİZ ÖZDUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Endüstri Meslek Liselerinde egitim teorik ve uygulamaya dayalı olarak verilmektedir. Uygulamaya dönük egitim gerekli ekipmanla donatılmıs atelyelerde gerçeklestirilmektedir. Bu atelyelerden istenilen verimin elde edilmesi büyük ölçüde atelyelerin yerlesim düzenine baglıdır. yi bir atelye yerlesim düzeninin verimli bir çalısma ve etkili bir ögrenme atmosferini beraberinde getirecegi akıldan çıkarılmamalıdır. Mimari tasarım safhasında; atelyelrin boyutları ve sekli, göz önünde bulundurulmalıdır. Aydınlanma, su, basınçlı hava, gaz, ısıtma, sogutma, elektirik tesisatları ve iletisim hatları da atelyelerin tasarımında önemli faktörlerdir. Son olarak; atelyelerin yapısı ve yerlesim düzeni saglıklı ve emniyet kurallarına uygun olmalıdır. Bu tezde, metal isleri bölümü atelyelerinin mimari yapılarının ve egitim ortamının yeniden düzenlenmesine iliskin bir çalısma yapılarak bunun egitime etkilerinin incelenmesini amaçlanmıstır. Ayrıca örnek bir atelye yerlesimi tasarlanarak ilgililerin istifadesine sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Education is delivered on theoretical and practical basic at Industrial Vocational High Schools. Practical education is realized at workshops which are equipped with necessary items. Obtaining the expected productivity from these workshops depends on to a large extent the layout of the workshop. It should be born in mind that a good workshop layout will bring a productive working and effective learning atmosphere. The size and shape of workshops must be taken in the account at the stage of architectural design. Lightning, water, compressed air, gas, heating-ventilation, electrical installations and communication lines are also important factors in the design of workshops. Finally, the structure and layout of workshops must conform to health and safety rules. The aim of this thesis is to investigate the effects of architectural structure and educational environment of workshops of metal works department on the education. In addition a model workshops layout will be designed for the benefit of related concerning.