Brakial pleksus blokajında prilocaine-bupivacaine karışımlarının klinik etkileri
- Tez No: 20182
- Danışmanlar: DR. NEBAHAT SİVRİKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
- 28 - ÖZET Üst ekstremitede cerrahi girişim uygulanacak, ASA 1-11 grubuna dahil 60 erişkin hastaya supraklavikular brakial pleksus bloğu uygulandı. Olgulara eşit volüm ve değişik kon santrasyonlarda prilocaine bupivacaine karışımları uygulana rak, etki başlama süresi kısa, anestezi süresi uzun ve siste- mik toksisitesi düşük bir anestezi elde edilmesi amaçlandı. 1. gruba % 1 prilocaine 40 mi, 2. gruba % 1 prilocain 20 mi + % 0,5 bupivacaine 20 mi, 3. gruba % 2 prilocaine 20 mi + % 0,375 bupivacaine 20 mi, 4. gruba % 0,375 bupiva caine 40 mi uygulandı. 1. ve 3. grupların etki başlama süresi kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Sensoryal blok süresi 1. grupla kıyaslandığında diğer üç grupta anlamlı ola rak uzundu. Etki başlama süresi prilocaine ve analjezi süresi bupivacaine gibi olan 3. grubun, cerrah ve hasta açısından daha iyi şartlar sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
- 29 - SUMMARY Supraclavicular brachial plexus blocks were performed on 40 patients undergoing upper extremity surgery. Different concentrations and volumes of prilocaine-bupivacaine were used to obtain short time to onset, a long duration analgesia. 40 ml of 1% prilocaine - for group 1,20 ml of 1% prilocaine + 20 ml of 0,5 bupivacaine for group 2, 20 ml of 2% prilocaine + 20 ml of 0,375% bupivacaine for group 3, 40 ml of 0,375% bupivacaine for group 4 were used. There was no significant difference on onset time between groups 1 and 3. The sensorial block, time was significantly longer for the other three groups when compared with group 1. The third group which has an onset time similar to prilocaine and duration similar to bupivacaine, provided good conditions in behalf of the surgeons and the patients.