Elektrik deşarj yöntemi ile elde edilen yüzeyin yorulma özelliklerine etkisinin incelenmesi
The research for the fatigue properties affects of the surface which is obtained with the electrical discharge method
- Tez No: 202000
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile malzeme özellikleri de gelişme göstermiştir. Gelişen bu teknoloji ile imalatta kullanılan tezgâhlarda ürünler daha hassas, ekonomik ve güvenli olarak işlenmektedir. Bu çalışmada modern imalat yöntemlerinden olan EDM (Electrical Discharge Machining) ile tornalama işleminden geçirilen parçaların Dönen Eğilmeli Ankastre Kiriş türü yorulma test cihazı yardımı ile kırılmaları sağlanmıştır. Yapılan bu test ile işleme yöntemlerinin, parçaların yorulma mekanizmaları ve ömürlerine etkileri karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan ölçümler neticesinde tornalama ile elde edilen parçaların EDM ile işlenen parçalardan %34 daha fazla ömre sahip olduğu tespit edilmiştir. Elektro erezyon ile işleme sonrası oluşan sert film tabakasının (recast layer) alternatif işleme yöntemleri ile kaldırılması halinde ömür artışı beklenmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Metallerin Yorulması, EDM, Ömür, Dönen Çubuk Eğme Yorulma Deneyi
Özet (Çeviri)
In today?s world, with developing tecnology material features are also developing. With this developing tecnology, the product is machined more precisely, economicaly and secure. In this work, specimens have been machined with EDM (Elecrical Discharge Machining) process and break or destruction has been achieved with rotating bar bending fatigue testing type device. With this test comparison of machining techniques affect on material fatigue mechanism and fatigue life time is aimed. After the test, the result is machined specimen has 34% more life time than parts processed with EDM. When recast layer has been removed with alternative tecniques which happened after electro erosion process, more life time is expected. KEYWORDS: Fatigue of Metals, EDM, Rotating Bar Bending Fatigue Testing