Türkiye'de yetişen bazı bitkilerden elde edilen ekstrelerin sıçanlarda oluşturulmuş karaciğer hasarına karşı etkileri
The effects o Turkish herbs extracts o experimental liver injury in rats
- Tez No: 202006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT MUSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada albino sağlıklı sıçanlar Elazığ veteriner kontrol merkezi müdürlüğünden temin edildi. Denekler eşit 4 gruba ayrıldı (n=6). Bütün hayvan grupları 0,2 ml/kg CCl4/zeytinyağı içinde çözülmüş şekilde intraperon(i.p.) yolu ile enjekte edildi. Grup I: kontrol gurubu olup sadece CCl4 (i.p.)enjekte edildi. ve herhangi bir bitki ekstraktı verilmedi. Grup II: 200 ml/kg Hypericum perforatum L.(binbir delik otu)-methanol ekstresi ağız yolu ile Verildi. Grup III: 200 ml/kg Urtica Diocia L.(ısırgan otu)- methanol ekstresi ağız yolu ile Verildi. Grup IV: 200 ml/kg Camellia sinensis (L.)O. Kuntze(yeşil çay)-aqua ekstresi ağız yolu ile Verildi. Deneyin bitiminden 24 saat sonra bütün deney hayvanları hafif anestezi altında uyuşturuldu ve kalp punkturu yapılarak kanları heparinli tüplere alındı, tüpler 10 dakika 3000 rpm santrifüj edildikten sonra kan plazması ayrıldı. Biyokimya analizlerini Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Biyokimya A.B.D. bulunan ABBOTT AEROSET autoanalyzer ile ALT, AST, ALP ve Creatinin ölçümleri yapıldı. Alınan sonuçlar; Hypericum perforatum L.. ALT, AST ve ALP değerlerini anlamlı bir şekilde düşürmektedir. Kreatinin'e bir etki görülmemiştir. Urtica Diocia L., enzimlere etki etmediği görülmekte Camellia sinensis (L.)O. Kuntze ise ALT, AST ve ALP değerlerini kontrol grubu değerlerine nazaran azaltmıştır. Ayrıca Hypericum perforatum L ile Camellia sinensis (L.)O. Kuntze karaciğer MDA seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Buna nazaran GSH değerleri artmıştır. Sonuç olarak CCl4 karaciğer peroksidasyon ürünü olarak MDA oluşumunu artırdığı ve GSH miktarını düşürdüğü görülmüştür. Kullanılan bitki ekstraktlarından binbirdelik otu (Hypericum perforatum L.), yeşil çay [(Camellia sinensis (L.)O. Kuntze)] bir antioksidan olarak rol oynamış ve GSH miktarını artırmakta MDA miktarını ise düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study 24 healthy male albino rats weighing 225±25g obtained from veterinery Control center(ELAZIG). Rats were divided into four equal grups, (n=6) all rats received 0,2 ml/kg CCl4 attenvated with olive oil (SigmaR), group I treated with CCl4 only and served as control group. Group II received CCl4 + 200ml/kg Hypericum perforatum L.-methanol extract. Group III received CCl4 + 200ml/kg Urtica dioica L.-methanol extract. group IV received CCl4 + 200ml/kg water extract of Camellia sinensis (L.) O. Kuntze. At the end of the experiment and after 24 hours of receiving the last dose of dose of treatment the blood was collected by heart puncting. Then sacrificed after 24 hours of receiving the last dose of herb. The blood was collected in heparinnized tubes , centrifuged at 3000 rpm for 10 minute. ALT, AST, ALP, Creatinin were analyzed by ABBOTT AEROSET autoanalyzer biochemistry department. From our results treatment with Hypericum perforatum L. can reduced the level of ALT, AST and ALP significantly while no effect on creatinin levels. Also Hypericum perforatum L. can reduced the effect of MDA in liver tissue, Camellia sinensis (L.)O. Kuntze can significantly reduced the biochemical parameters ALT, AST and ALP and reduced the level of MDA of liver and can elevate the GSH levels. Urtica dioica L. extract elevate the levels of enzymes ALT, AST and ALP significantly and reduced the level of GSH and elevate the level of MDA. As a results it was found that the treatment with Hypericum perforatum L. and Camellia sinensis (L.)O. Kuntze extract can reduced the level of plazma enzymes and also reduce the MDA levels of the liver and elevated the level of GSH which it has antioxidant activitiy and can play a oxidation scavenger in tissue.