Şanlıurfa ili atıksularının deşarj edildiği Karakoyun deresi ve yan kollarının bazı organik parametrelerinin ve ağır metallerinin araştırılması
Analysis of some water pollution parameters of Karakoyun river and its branches to which the wastewater of Şanluurfa is discharged
- Tez No: 202005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Şanlıurfa ilinin artan nüfusu ve çarpık kentleşmesiyle birlikte önemli bir çevresel ve sağlık problemi oluşturan Karakoyun deresi ve yan kolları çalışma alanı olarak seçilmiştir. Karakoyun deresinin kirlilik düzeyinin belirlenmesinin derenin ıslahı ve alınacak önlemler açısından önemli olduğu aşikardır. Bu nedenle Karakoyun deresinin su karakteristiğini temsil eden 8 adet örnekleme noktası belirlenmiş ve bu noktalardan alınan atık su örnekleri analiz edilerek derenin su kalitesi araştırılmıştır. Örnekleme noktalarından alınan atık su numunelerinde sıcaklık, pH, bulanıklık, KOİ, BOİ, ÇO ve bazı ağır metaller (Cu, Pb, Fe, Ni, Co, Mo, Zn, Mn, Al, Cr, Cd ve Se) analiz edilmiştir. Karakoyun deresi ve yan kollarına yapılmakta olan atık su deşarjlarındaki kirlilik parametrelerinin büyük çoğunluğunun yönetmelik sınır değerlerini aştığı. Karakoyun deresi ve yan kollarında ölçülen kirletici parametrelerden büyük çoğunluğun Su Kalitesi Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen IV Sınıf su (çok kirlenmiş su) özelliğini taşıdığı belirlenmiştir. Bu nedenle Karakoyun deresi ve yan kollarında su kalitesinin iyileştirilmesi gerekmektedir. Karakoyun deresinin su kalitesini bozan en önemli etken evsel ve endüstriyel deşarjlardır. Su kalitesinin iyileştirilmesi için öncelikle Karakoyun deresine deşarj edilen atık suların arıtılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Karakoyun River, which has become an environmental and health problem as the population of Şanlıurfa increased and the miss urbanization of the city is aroused, and its branches have been chosen as workplace. It is obvious that the determination of the pollution level of the Karakoyun River is essential for its regulation and the precautions that should be taken. For this reason eight sample points has been selected and the samples are analyzed to determine the water quality of the river. The samples taken were analyzed for temperature, pH, turbidity, COD, BOD, DO and for some heavy metals (Cu, Pb, Fe, Ni, Co, Mo, Zn, Mn, Al, Cr, Cd ve Se). As a result it is determined that domestic and industrial effluents that discharged into the river are highly above the discharge parameters so the river and its branches are Quality-4 (Very Polluted Water) according to the Water Pollution Regulation Control. On this account the water quality of Karakoyun River and its branches is needed. The most important reason of the pollution of the river is the domestic and industrial discharges. The first step to improve the water quality of Karakoyun River is to treat the effluents discharged to the it.