Türkiye'de üretilen 'pancar motor'una uygun optimum pervanenin malzeme ve dizayn karakteristiklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 20222
  2. Yazar: AHMET ELCİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu tez, Türkiye'de küçük balıkçı tekneleri tarafından çok kullanılan“Pancar Motor”lara uygun optimum pervanenin tayinini amaçlamaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki ; piyasada kullanılmakta olan pancar motorların gereğince verimli kullanılamadığı ve tekne verimlerinin de buna bağlı olarak azaldığını göstermektedir.. üzerinde çalışılan söz konusu motorlar,“Pancar Motor”firmasınca üretilen 9,5 BG, 11,5 BG, 28 BG, 32 BG, 48 BG olan motorlardır. Çalışmada ilk adımda motorların hangi boydaki teknelerde kullanı labileceği araştırıldı. Bunun için de yapmış olduğumuz sistematik çalış malarda en uygun tekne formu tespit edildi. Bu formdan yola çıkarak 5-12 metre teknelerin boyutları elde edildi ve EHP değerlerini hesapla yarak uygun motorlar seçildi. Daha sonra söz konusu motorlara ilişkin optimum pervane hesaplandı. Sonuçta elde edilen değerlerle 5 - 12 m boyundaki teknelerin en verimli şekilde hangi pervane ve makine ile sevk edileceğine ilişkin hesaplar yapılmıştır. Böylelikle tekne yapımından sonra gündeme gelen ve teknenin ekonomik kullanımını ve süratini yakından ilgilendiren en önemli hususlardan motor ve pervane seçimi, yapılan çalışmayla bir sonuca bağlanmış oldu. Ayrıca, uygun pervane malzemeleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis purpose to estimate optimum propellers for“pancar Motor”which is used very widely at small fishing vessels in Turkey. Studies show that the use of diesel motors are not proper and this causes the decrease of the efficiency of the hull. Motors which are called“Pancar Motors”are 9,5 HP, 11,5 HP, 28 HP, 32 HP, 48 HP and they are produced by“Pancar Motor”company. The first step of this study is the investigation of lenght of vessels in which“Pancar Motor”can be used. Therefore, the optimum form is found by systematical analysis. The characteristic length of this form is between 5-12 meters. After that, in order to select the best motor we calculated EHP values for all lengths. Finally, the optimum propellers are calculated for this EHP valves. From these results, we obtained optimum propellers and machine powers for small fishing vessels which have lengths between 5-12 meters. These selections serve to economic uses of“Pancar Motor”. By the way, the materials of this propellers are investigated.