Ege denizi derin deniz Echinodermlerinin ekolojisi ve sistematiği
  1. Tez No: 20223
  2. Yazar: OKAN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAVAŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-iv- ÖZET Bu çalışmada Ege Denizinin Türk karasularında yer alan derin deniz Echinodermlerinin (=Derisidikenlilerinin) taksonomisi ve ekolojisi araştırılmıştır. Türkiye'de derin deniz canlıları ve Echinodermler konusunda çok fazla çalışma bulunmamasına karşılık, Akdeniz'in diğer bölgelerinde ve dünya denizlerinde bu konuda birçok ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır. Ege Denizi Türk karasularının 10 farklı çalışma alanında gerçekleştirilen bentik araştırmalar sonucu elde edilen Echinoderm örnekleri değerlendirilmiştir. Araştırmalar 1987-1990 yılları arasında değişik peryotlarda yapılmış ve 13 Echinoderm türü saptanmıştır. Saptanan türlerden Leptometra phalangium Türkiye Denizleri için, Brissopsis atlantica mediterranea Ege Denizi için yeni kayıtlardır. Saptanan Echinoderm türleri tek tek ele alınarak, bunların kıyılarımızda yer alan derin deniz ortamındaki dağılımları ve bu dağılımda diğer türlerle olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
-V- SUMMARY In this study, the taxonomical and ecological features on deep sea Echinoderms collected from the marine researches conducted in Turkish Coasts are investigated. Although, there are the great numbers of detailed studies on Echinoderms and other deep sea animals living in the deep-sea waters of Mediterranean Sea and miscellaneous seas of the world, it can be said that, in this respect, the data gathered from Turkish coast are not sufficient. The investigations are performed in 10 different investigated area which are found in Turkish coast of Aegean Sea. By investigating the Echinoderm samples collected, benthological properties and 13 species of Echinoderm are determined. The mentioned investigations has been carried out in different periods between 1987-1990. Leptometra phalangium and Brissopsis atlantica mediterranea are newly recorded respectively for Aegean Sea and Mediterranea Sea. The distribution of investigated species in deep sea waters has been studied one by one by considering their relations with the other species.