Giresun ili Bulancak ilçesi tombul fındık klon seleksiyonu
Tombul hazelnut clonal selection in Bulancak of Giresun
- Tez No: 202241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Giresun ili Bulancak ilçesinde yetiştirilen Tombul fındık çeşidinin üstün özelliklere sahip klonlarının seçilmesi amacıyla 2005 ve 2006 yıllarında yürütülmüştür. Seleksiyon çalışmasında 2005 yılında 106 klon ve 2006 yılında bu klonlardan seçilen 30 klon incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular ?Tartılı Derecelendirme Yöntemine? ne göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda 28B06, 28B08, 28B40, 28B46, 28B65, 28B66, 28B99A ve 28B111 numaralı klonlar ümitvar olarak seçilmiştir. Seçilen klonlarda, iç oranı sırasıyla %54.50, 53.67, 51.99, 53.43, 55.45, 52.00, 53,67 ve 53.94; meyve iriliği 17.20, 17.18, 17.74, 17.68, 16.76, 18.15, 17.43, 17.67mm; iç iriliği 13.29, 13.27, 13.44, 13.46, 13.02, 13.80, 13.25 ve 13.51mm; meyve ağırlığı 1.97, 1.96, 2.11, 2.04, 1.80, 2.18, 2.04 ve 2.05g; iç ağırlığı 1.06, 1.07, 1.11g, 1.10, 1.00, 1.13, 1.11 ve 0.97g; kabuk kalınlığı 0.96, 0.93, 0.92, 0.95, 0.88, 0.91, 0.92 ve 0.90mm; kusurlu iç oranı %13.57, 8.25, 8.78, 7.00, 2.66, 15.33, 11.42 ve 6.66; çotanaktaki meyve sayısı 4.55, 4.31, 3.51, 3.80, 3.93, 3.53, 3.75 ve 4.64 adet; sağlam iç oranı %87.08, 86.26, 74.64, 90.00, 93.34, 83.67, 83.39 ve 91.34; beyazlama oranı %98.50, 92.29, 98.20, 96.35, 99.05, 96.79, 91.63 ve 93.44 olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fındık, Tombul, seleksiyon, pomoloji, klon
Özet (Çeviri)
This research was carried out selecting the highest character clons of Tombul hazelnut cultivars grown in villages of Bulancak province of Giresun in 2005-2006 years. Firstly, 106 type was selected in 2005 year and on 30 type which is selected inside of 106 type was worked in the selection experiment in 2006 year. The finding obtained from experiemnt was evaluated by ?Weight Ranked Method?. End of the work were selected 28B06, 28B08, 28B40, 28B46, 28B65, 28B66, 28B99A and 28B111 clon numbers as hopefully. End of the analyses, the clons, 28B06, 28B08, 28B40, 28B46, 28B65, 28B66, 28B99A and 28B111 were selected and determined as kernel percentage %54.50, 53.67, 51.99, 53.43, 55.45, 52.00, 53,67 and %53.94; nut size 17.20, 17.18, 17.74, 17.68, 16.76, 18.15, 17.43 and 17.67mm; kernel size 13.29, 13.27, 13.44, 13.46, 13.02, 13.80, 13.25 and 13.51mm; nut weight 1.97, 1.96, 2.11, 2.04, 1.80, 2.18, 2.04 and 2.05g; kernel weight 1.06, 1.07, 1.11, 1.10, 1.00, 1.13, 1.11 and 0.97g; shell thickness 0.96, 0.93, 0.92, 0.95, 0.88, 0.91, 0.92 and 0.90mm; defect kernel %13.57, 8.25, 8.78, 7.00, 2.66, 15.33, 11.42 and 6.66; nut number of cluster 4.55, 4.31, 3.51, 3.80, 3.93, 3.53, 3.75 ve 4.64 number; good kernel %87.08, 86.26, 74.64, 90.00, 93.34, 83.67, 83.39 and 91.34; pellicle removel %98.50, 92.29, 98.20, 96.35, 99.05, 96.79, 91.63 and 93.44 respectively KEYWORDS: Hazelnut, Tombul, selection, pomology, clon