%100 pamuklu dokuma kumaşlara uygulanan buruşmazlık bitim işlemi sonrası kopma mukavemeti, aşınma dayanımı ve buruşma açısı özelliklerinin yapay sinir ağı (artificial neural network) yöntemi ile tahminlenmesi
An application of artificial neural network about easy care finishing to %100 cotton wowen fabrics
- Tez No: 202261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada burusmazlık apresi uygulanmıs pamuklu kumaslarda kullanılan kimyasal maddenin ve islem kosulunun kopma mukavemeti, burusma açısı ve asınma dayanımı üzerine etkisi arastırılmıstır. Çalısmada 24 farklı kumasa tek bir burusmazlık reçetesi uygulanmıs ve kumasların kopma mukavemeti, asınma dayanımı ve burusma açısı ölçümleri yapılmıstır. Ardından yapay sinir agı yöntemi ile kumasın özellikleri ile burusmazlık islemindeki kopma mukavemeti, asınma dayanımı ve burusma açısı degerlerinin degisimi arasında iliskilendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, process of crease resistance was carried out, the chemical substance used in fabrics, the relationship between the structural properties of fabrics and crease resistanse, abrasion resistance, creasing angle was researched. Only one crease resistance recipe was applied to 24 different fabrics and the measurement of breaking strenght, abrasion resistance and creasing angle was made for all of the fabrics. Afterwards a connection was built between the structural properties of fabrics and the change of breaking strenght, abrasion resistance, creasing angle by using artificial neural network