Pet ipliğinde kristalinite oranını etkileyen faktörlerin etki derecelerinin tespiti
Determination of degree of production parameters influences to the cristallinity ratio on the pet yarn
- Tez No: 202324
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 574
Özet
Bu çalısmada, PET lif özelligini lif yapısındaki kristalinite oranı ve moleküler oryantasyona baglı olarak etkileyen bir çok POY üretim faktörlerinden sogutma havası sıcaklıgı, sogutma havası hızı ve çekim hızı ve tekstüre proses faktörlerinden, D/Y oranı, 1. fırın sıcaklıgı ve çekim oranı seçilerek bu faktörlerin degisiminin iplik özelligi üzerindeki etkileri incelenmistir. plik özelligini etkileyen POY ve tekstüre proses parametrelerinden en etkili olan üç parametrenin seçimi yapılarak, bu faktörlerin degisik üç farklı degerlerinin kombinasyonunda iplik üretimi yapılmıstır. POY için 33 =27 adet farklı iplik, tekstüre için de 33 =27 adet farklı iplik üretilmistir. Üretilen ipliklere, üretim faktörleri degisiminden kaynaklanan iplik özelligindeki degisimin ölçülebilecegi testler uygulanmıstır. Bu kapsamda POY ipliklere uygulanan testler; - kristalinite oranı, - kopma mukavemeti - kopma uzama oranı, - çekme kuvveti (çekme kuvveti (draw force)), - kaynama çekmesi, - iplik düzgünsüzlügü ve - boya alım özelligi, Tekstüre ipliklerine uygulanan testler; - kristalinite oranı, - kopma mukavemeti, - kopma uzama oranı, - kıvrım modülü, - kıvrım kısalması, - kıvrım stabilitesi - kıvrım kuvveti, - büzülme kuvveti, - kaynama çekmesi, - iplik dogrusal yogunlugu ve - boya alım özelligi. II Testlerden elde edilen veriler kurulan istatistiki modellemeye göre varyans analizine tabi tutulmus olup, SNK tabloları olusturulmustur. statistiki çalısma SPSS paket programı kullanılarak yapılmıstır. Bu analize ilave olarak veriler excel programı yardımıyla çizelge formatına sokulmustur. Yine excel programı kullanılarak çizelge halindeki veriler grafige dönüstürülerek parabolleri çizilmistir. Çizilen parabollerden parabol denklemleri ve bu denklemlerin R2 leri elde edilmistir. Bu sayede üretim faktörlerinin degisimiyle, iplik özelligindeki degisim düzeyi tespit edilmistir. Üç farklı üretim faktörünün üç farklı degerindeki tüm ölçülmesi belirlenen iplik özellikleri ölçüldügünden üç noktadan geçen egri kolayca olusmakta ve bu egerinin denklemi excel programıyla elde edilmektedir. Excelde olusturulan grafikler Y ekseni iplik özelligini, X ekseni de herhangi bir üretim faktörünün farklı degerlerini gösterecek sekilde tasarlanmıs olup, kalan diger iki faktörden birinin üç degisik degerleri farklı renkteki çizgilerle grafik içinde, diger faktör ise yan yana üç grafik olusturulmak suretiyle gösterilmistir. Çalısmanın ana hedefi olan ve üretim öncesinde belirli üretim sartlarında üretilecek bir ipligin özelliginin tahmin edilebilmesi veya herhangi bir iplik özelligi bazında üretim faktör degerlerinin ve diger iplik özellik degerlerinin belirlenmesine olanak saglayacak bilgisayar programında kullanılacak denklemlerin eldesi için regrasyon tabanlı model olusturulmustur. Bu modelin katsayıları dogrusal olmayan regrasyon analizi ile yine SPSS programı kullanılarak elde edilmistir. Program, her bir POY ve tekstüre iplik için ayrı ayrı ve degisik versiyonlarda C++ programlama dili kullanılarak yazılmıstır. Bu çalısmalar için POY olarak 150 Denye 96 ve 72 filament yarı mat PET iplikleri, tekstüre olarak da 150 Denye 96 filamnet PET iplikleri üretilmistir.
Özet (Çeviri)
This research work comprise the effect of the production parameters of polyester POY and texture yarn in terms of the crystallinity ratio and orientation which are involved in the structure of yarn. Although there are several production parameters which effect the yarn properties, three production parameters were chose for both POY and texturing. Quenching air temperature, quenching air speed and winding speed were selected for POY process. First oven temperature, D/Y ratio and draw ratio were selected for texturing process. After production of the yarn according to three different values of all of that parameters, yarns were tested to see the change of the cristallinity ratio and orientation. To understand these changes, several tests which are given below were applied to yarns. Applied tests for POY yarns: - cristallinity ratio, by using DSC technique, - tensile strength, - tensile strain, - çekme kuvveti (draw force), - dying in the form of knitted fabric and measuring color to determine K/S, brightness, Lab value, - yarn evenness, - boiling shrinkage. Applied tests for textured yarns: - cristallinity ratio by using DSC technique, - tensile strength, - tensile strain, - crimp module, - crimp ratio, - crimp stability, - crimp force, - shrinkage force, - yarn linear density, - dying in the form of knitted fabric and measuring color to determine K/S, brightness, Lab value, IV - boiling shrinkage. After tests, all of these tests values were analyzed according to statistic model which had been given in method section. Using this type of model variance analyze were done and SNK table were formed. In addition to this work using all of these test values table and graphic were performed by using Excel program. From the graphical presentation, parabola and its equation were taken. By using these equation it can be possible to estimate how the yarn properties change by changing process parameters. Apart from all of these work the regression based on mathematical model which was the main idea of this work was performed. By using SPSS program the coefficients of these models were obtained according to non-linear regression analyze. The computer program by which it can be calculated to estimate that what would be the yarn properties given process parameters or what would be process parameters and the other properties of yarn given one properties of yarn were written under C++ program. For these works as a POY 150 Denier 96 and 72 filament semi-dull PET yarn, as texturing yarn 150 Denier 96 filament PET yarn were produced.