Kısıntılı sulanan patatesin su-verim ilişkisi
Water-yield relationships in deficit irrigated potato
- Tez No: 202359
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM KORUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalısmada, patates bitkisinin su-verim iliskilerinin belirlenmesi amacıyla, Bursa ve yöresinde yetistirilen Hermes patates çesidinin farklı gelisme dönemlerinde uygulanan su kısıntılarının verim ve kalite parametreleri üzerine olan etkisi arastırılmıstır. Bu amaçla, Bursa ili Yenisehir ilçesinde 2004 ve 2005 yıllarında Hermes patates çesidine iliskin tarla denemesi kurulmus, patates bitkisinin 4 farklı gelisme döneminde (vejetatif gelisme, yumru olusumu, yumru gelisimi ve olgunlasma) su kısıntısının olması (toprak nem düzeyinin tarla kapasitesine getirilmesi için gerekli olan suyun % 50'si uygulanmıs) ve olmaması (toprak nem düzeyinin tarla kapasitesine getirilmesi için gerekli olan suyun % 100'ü uygulanmıs) kosullarında 16 farklı sulama konusu olusturularak, elde edilen verim ve kalite parametreleri değerlendirilmistir. Patateste kısıntılı düzeyde uygulanan su miktarının, bitkinin yumru gelisimi ve yumru olusumu dönemlerinde en yüksek, olgunlasma döneminde ise en az verim ve kalite kayıplarına yol açtığı sonucuna varılmıstır. Sonuç olarak, arastırmada değerlendirilen; dekara yumru verimi, ortalama yumru çapı, teksel yumru ağırlığı, ortalama yumru boyu, yumru kuru madde oranı, yumru nisasta oranı, bitki basına yumru adedi, bitki basına anasap adedi, pazarlanabilir yumru oranı, bitki çıkıs (sürgün) oranı, yumru kabuk oranı, bitkinin dört farklı gelisme dönemi sonunda ölçülen bitki boyları üzerinde kısıntılı sulamanın önemli etkisinin olduğu söylenebilir. ANAHTAR KEL?MELER: Kısıntılı Sulama, Su-Verim ?liskisi, Patateste damla sulama yöntemi
Özet (Çeviri)
In this study, to be able to define relationship between water and yield and quality parameters of potato type called Hermes which is grown up in Bursa conditions, a research was planned to determine the effects of water deficits applied at different growth stages. Fort his purpose, in 2004-2005 a field experiment had been settled in Yenisehir-Bursa, searching for 4 different grow up periods (vegetative growth, tuber formation, tuber bulking, ripening) and under water conditions which are deficiences water (which is applied as 50% to get field capacity) and full water (which is applied as 100% to get field capacity) that had been settled in 16 different deficit irrigation. Yield and quality parameters obtained under these conditions were evaluated. It was concluded that deficit irrigation of potato leaded to the highest yield and quality losses at tuber bulking and tuber formation stages and the lowest losses at the ripening stage. As a result, It?s possible to say deficit irrigation had significant effects on the parameters of tuber yield per decare, mean tuber diameter, individual tuber weight, mean tuber size, tuber dry matter ratio, tuber starch ratio, number of tuber per plant, number of stem per plant, marketable tuber ratio, establishment ratio, tuber peel ratio plant heights measured at the end of 4 different developmented stages. KEYWORDS: Deficit Irrigation, Water-Yield Relationship, Drip Irrigation Method in Potato.