Determination of the effects of drought stress on yield and quality characteristics of potato breeding lines
Kuraklık stresinin patates ıslah hatlarının verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 859489
  2. Yazar: SANI IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kuraklığa dayanıklı patates hatlarının geliştirilmesi birçok patates ıslah programının en önemli hedeflerinden birisidir. Bu çalışma, stres indeksleri, morfo-fizyolojik özellikler, biyokimyasal belirteçler ve tarımsal özellikler kullanılarak 29 patates genotipinin tarla koşullarında kuraklığa tolerans seviyelerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemeleri sulama düzeyleri (tam ve kısıtlı sulama) ana parsel ve genotipler alt parsel olacak şekilde bölünmüş parseller deseninde göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tam sulanan parseller, haftalık aralıklarla topraktan buharlaşan suyun %100'ünü alırken, kısıtlı sulanan parsellere, çıkıştan 35 gün sonra başlayarak hasada kadar tam sulanan parsellere uygulanan suyun yarısını verilmiştir. Ayrıca, KASP markörlerinin kuraklığa dayanıklı patates genotiplerini tanımlamada kullanılabilirliğini doğrulamak amacıyla tüm genotipler 8 KASP markörü ile taranmıştır. Morfo-fizyolojik, biyokimyasal ve agronomik özellikler, genotiplerin kuraklık stresine her iki yılda da önemli ölçüde farklı tepkiler verdiğini ortaya çıkardı. Su stresi yumru verimini ve bitki boyunu önemli ölçüde azaltırken, malonaldehit, prolin, kuru madde içeriğini ve yumru özgül ağırlığını arttırmıştır. On dokuz (19) ıslah hattının kuraklık stresine dayanıklı olduğu belirlendi. Kuraklığa dayanıklı genotipler, bitki boyu, yaprak alanı indeksi, kanopi sıcaklığı, malonaldehit, prolin, yumru verimi ve kuru madde içeriği açısından kuraklık stresi ve kontrol arasında daha az değişiklik göstermiştir. Stabil genotipler, yüksek ortalama verimlilik, tolerans, kuraklık tolerans indeksi ve verim stabilite indeksi ile karakterize edilmiştir. Bu özellikler patates ıslah programlarında kuraklığa dayanıklı genotiplerin belirlenmesi için seleksiyon kriteri olarak kullanılabilir. Kuraklığa tolerans mekanizmalarını daha iyi anlamak için antioksidan enzimler ve gen tepkileri üzerine ek araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The development of drought-tolerant potato lines is one of the most important goals of many potato breeding programs. This study aimed to determine the drought tolerance level of 29 potato genotypes under field conditions by using stress indices, morphophysiological traits, biochemical markers, and agronomic traits. The field experiments were conducted in a split-plot design with watering levels (full and deficit irrigation) as main plots and genotypes as sub-plots in four replications. Full irrigated plots received 100% of evaporated water from the soil in weekly intervals while the deficit irrigated plots received half of the water applied to the full irrigated plots from 35 days after planting till harvest. All genotypes were also screened by 8 KASP markers to validate the usability of KASP markers to identify drought-tolerant potato genotypes. Morpho-physiological, biochemical, and agronomical traits revealed significantly different responses of genotypes to drought stress in both years. Water stress significantly reduced the tuber yield, and plant height while increasing malonaldehyde, proline, tuber dry matter content, and specific gravity. Drought-tolerant genotypes exhibited less variation between drought stress and control in plant height, leaf area index, canopy temperature, malonaldehyde, proline, tuber yield, and dry matter content. Tolerant genotypes were characterized by high mean productivity, drought tolerance index, and yield stability index. These traits could be used as selection criteria to identify drought-tolerant genotypes in potato breeding programs. To better understand drought tolerance mechanisms, additional research is needed on antioxidant enzymes and gene responses.