Continuous operation of anaerobic packed bed reactor for cod removal from saline wastewater
Sürekli işletilen yukarı akışlı anaerobik dolgu reaktörde tuz içeren sentetik atıksudan koi giderimi
- Tez No: 202429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLGİ K. KAPDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmada, tuzlu atıksuların, anaerobik sartlar altında tuz tolere edebilen anaerobik bakteri türü Halanaerobium lacusrosei mikroorganizma kültürü tarafından arıtımı arastırılmıstır. Yukarı akıslı dolgulu kolon anaerobik reaktör tuz içeren sentetik atıksu ile farklı hidrolik alıkonma sürelerinde, baslangıç KOİ ve tuz derisimlerinde sürekli olarak isletilmistir. Farklı isletim kosulları altında organik yükleme oranları belirlenmistir. Maksimum KOİ giderim verimi düsük baslangıç KOİ derisimlerinde elde edilmistir. Yüksek KOİ degerlerinde substrat engelleme etkisi görülmemistir. Hidrolik alıkonma süresindeki artıs KOİ giderim verimini yükseltmistir. Tuz derisimindeki artısla, KOİ gideriminde düsüs meydana gelmis ve bu sonuç tuzun engelleyici etkisi olarak degerlendirilmistir. Biokinetik katsayıların belirlenmesinde modifiye Stover- Kincannon modeli uygulanmıs, doygunluk katsayısı ve maksimum substrat giderim hız sabitleri hesaplanmıstır. Çalısma sonucunda yüksek tuz içerikli atıksuların anaerobik arıtma metodlarıyla arıtılabilir oldugu ve anaerobik bakteri türünün reaktöre ilavesiyle özellikle yüksek tuz derisimlerinde yüksek KOİ giderimi sagladıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The treatibility of saline wastewater under anaerobic conditions with salt tolerant anaerobic bacteria called Halanaerobium lacusrosei was investigated in this study. An upflow anaerobic packed bed reactor was operated continuously with synthetic saline wastewater at different hydraulic retention times, initial COD and salt concentrations. Under the different operating conditions the organic loading rates were determined. The maximum COD removal efficiency was obtained at low initial COD concentrations. No substrate inhibition effect was observed at high feed CODs. Increasing hydraulic retention time resulted in an improvement in the COD removal. Increasing salt concentration resulted in decreasing in COD removal performance on the system. This result was evaluated as salt inhibition effect on COD removal. Modified Stover-Kincannon model was applied to the experimental data to determine the biokinetic coefficients. Saturation value constant, and maximum utilization rate constant of Stover-Kincannon model for COD were calculated. The results of this study indicated that it is possible to treat high saline wastewater by using anaerobic treatment methods. Inclusion of halophilic anaerobic bacteria into the reactor resulted in high COD removal efficiencies especially at high salt concentration.