B2B e-business and development of a B2B e-business software
B2B e-iş ve bir B2B e-iş yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 202428
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geleneksel is mantıgı gelisen günümüz teknolojisinin etkisiyle farklı bir boyut kazanarak sanal ortama tasınmıs ve e-is adını almıstır. Ana hedefler olan kazanç arttırımı ve maliyet azaltması, e-is sayesinde daha hızlı bir sekilde gerçeklesmistir. sletmeler arası e-is modeli günümüzde özellikle internet kullanımının da yaygınlasmasıyla, çok önemli bir noktaya gelmistir. Elektronik pazaryerleri sayesinde, nispeten daha ufak ölçekli sirketlerin de pazaryerine dahil olmasıyla toplam is hacmi her geçen gün artmaktadır. Turkoglu E-Pazaryeri alıcılar ile satıcıları bir araya getirmek ve tüm alısveris islemlerini elektronik olarak yapmalarını saglamak üzere tasarlanmıs elektronik pazaryerleri modeline bir örnektir. Web tabanlı programın sade ve basit arabirimi sayesinde üyelerine ciddi anlamda kullanım kolaylıgı saglar. Bu sayede üyeler gereksiz ayrıntılarda ve yogun içerikte bogulmadan sadece alısverislerine ve ilgili taleplere konsantre olurlar. Böylece hem satmak hemde almak istedikleri ürünler için kolaylıkla pazar bulabilirler.
Özet (Çeviri)
Traditional business concept is improved with the recent technological developments and gained a new and advantageous face, named as e-Business. It also easily enables the main purposes which are the increase of the total revenue and the decrease of the total cost. The more Internet became popular, the more B2B electronic business sector widely used. EMarketplaces let even smaller scaled firms enter the market share and resulted with a larger business volume day by day. Turkoglu E-Pazaryeri is designed as an electronic marketplace which gathers the buyers and sellers and let them to trade in an electronic environment. The program has web-based structure and user-friendly interface that provides significantly easy usage for users. System is simplified by eliminating the trivial details and massive contents and it let the user to focus on their own demands and shopping. Thus demanded and supplied products can be easily traded.