Türkiye'nin enerji sektörü ekonomisinde kömürün yeri-kömür aramalarında uygulanan yeni yöntemler
The importance of the coal and the coaltrade in the energy planning and the new methods concerning coal researches
- Tez No: 202529
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAN NAKOMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enerji'nin oluşumundan buluşuna, buluşundan tüketimine kadar ülkemizde ve dünyamızda nekadar büyük bir rol oynadığı bilinmektedir. Ekonomik, politik ve toplumsal açıdanbaktığımızda, enerjinin yeri çok büyük ve önemli bir yer kaplamaktadır. Enerjinin hangi türüolursa olsun, büyük ve vazgeçilmez bir unsur olduğu bellidir. Ancak yapılan araştırmalar,edinilen bilgiler ve tecrübeler doğrultusunda, kömürün yeri diğerleriyle asla kıyaslanamazdurumdadır.Kömürün gereksinimi ve dünyamızda rezerv oranını değerlendirecek olursak, kömür diğerenerji kaynaklarına kıyasla petrol, doğal gaz ve kömür en çok talep edilen enerjikaynaklarıdır. Son yıllarda ülkemizde diğer kaynaklara eğilim, özellikle doğalgaza olangeçişin, kömürün geçmişe göre daha az talebine ve daha düşük tüketimine neden olacağıdüşünülmektedir.Ancak diğer enerji kaynaklarının rezerv oranları kömürünkine kıyasla çok daha düşüktür.Jeotermal, güneş, rüzgar, dalga gibi yenilenebilir enerji kaynakları günümüzde özelliklegelişmiş ülkelerin dillerinden hiç düşürmedikleri çevre kavramı ile iyi dost olmalarına karşınkendine özgü enerji dönüşüm sistemleri ile teknolojiler gerektirdiğinden ayrıca konvansiyonelenerji kaynakları kadar büyük potansiyel sunmadıklarından gereken ilgiyi pek görememiştir.Doğalgazın kömüre kıyasla daha temiz kullanımı ve çevreye daha az emisyon vermesi,doğalgaza geçişi daha uygun görülmektedir. Ancak gelecek için yapılan planlamada,doğalgazın miktarı kömürle kıyaslanınca çok daha düşük olması geleceğe bakışıdeğiştirmiştir. Kömürün çevreye verdiği kirlilik sivil ve resmi örgütleri tetiklemiş, vekömürün kullanımı günden güne daha aza düşeceği düşünülmektedir. Ancak kömüründünyamızdaki rezervi önemli boyutta olunca düşünceler farklı bir boyut kazanmış, yapılanplanlamalarda bunun kullanımına gereksinim daha doğru bulunmuştur. Enerjinin daha doğruve düzeyli kullanımı ve çevreye zararı asgariye düşürmek için yapılan çalışmalar son yıllardasonuç vermiştir ve kömürün iyi kullanımı ülkemizde ve dünyamızda gelişme kaydetmiştir.Bu nedenle son yıllarda çevre kirliliğine verilen önemden kaynaklanan kömüre olan negatifbakış, alınan önlemler ve çalışmalar sonucunda nötralize olmuş, hatta dünyanın geleceğinekömürün çok daha vazgeçilmez bir kaynak olduğu artık yadsınamaz bir boyut kazanmıştır.Bir diğer husus da, özellikle 1990`lı yılların başından beri durma noktasına gelen kömürarama ve tespit çalışmalarında devletin hız kazandırarak konuyla ilgilenmesi ve aramalarınönünün açılması bu çalışmalar yapılırken gerekli donanım ve teknolojik ekipmanların teminedilmesi sürekli gelişen ve globalleşen dünyamız da çok önem kazanmaktadır. Bu verilerışığında doğru yöntemlerle, ilişkili bilim dallarının da koordineli olarak çalışarak konularındauzman ve bilgili personel yardımıyla doğru sonuçlara ulaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our country and all over the world, it is known how important energy is from itsgeneration to its discovery, from its discovery to its consumption. When we look fromeconomic, political and social aspects, energy has an important and great place. It is veryobvious that energy is a profound and indispensable element regardless of its species.However, in accordance with the performed researches and gathered information, the role ofcoal cannot be compared with the others.If we evaluate the need of coal and the rate of its reserves in our world, it is known thatcoal is the most widely consumed and demanded source of energy when compared to others.Recently, there have been thoughts that due to the tendency for other sources, especially fornatural gas, the demand and consumption of coal may be reduced in comparison with the pastyears.However, reserve rates of the other energy sources are much scarcer than the source of thecoal. Although clean energy sources like geothermal, sun, wind, wave are very friendlytoward the environment concept which is very popular among developed countries nowadays;as they necessitates their own energy recycling system and technologies, and also due to thefact that they do not present such a big potential as the conventional energy sources, they havenot received very much interest.Use of natural gas is much cleaner than coal, and it is more sensitive to the nature thancoal; therefore it seems preferable. However; when future planning is carried out, futurepreferences will change because of the short supply of the natural gas, in comparison with thecoal. Pollutions caused by coal disturbed the civil and official organizations and the use ofcoal is thought to decrease day by day.And the abundance of coal reserves in all over the world resulted in a different dimensionwhich supports the use of coal. Works for much correct and careful use of coal and decreasingthe harm caused by it to the minimum, have been seen very effective, and appropriate use ofthe coal has improved in our country and all over the world.Therefore, negative thoughts about coal resulted from the importance given to theenvironment pollution have been neutralized thanks to the works and precautions which areperformed, and even, the reality that coal is a much more indispensable source for the futureof the world has gained an undeniable dimension.From another respect, it is very considerable for our globalized and continuously developpingworld to provide the necessary rigging and technological equipment while the government isdealing with this subject and (extend the researches) in order to speed up the coal research anddetermination specially from the begining of the 90?s when the researches came to an endingpoint.