Yoğun bakım hastalarında stres ülseri profilaksisi: Pirenzepine ve ranitidinein etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 20257
- Danışmanlar: DR. NEŞE AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
- 32 ÖZET Yoğun bakım ünitesinde stres ülserlerine bağlı üst gastrointestinal sistem kanamalarının önlenmesi amacıyla top lam 30 hastaya iki ayrı profilaktik drog uygulandı. 1. gruba 20 mg/gün (10 mg x 2) pirenzepine, 2. gruba 200 mg/gün (50 mg x 4) ranitidine I.V. olarak verildi. Hasta ların gastrik pH ölçümleri, nazogastrik sonda aracılığıyla aspire edilen örneklerde yapıldı. Kanama görüldüğünde, her iki ilacın birlikte kullanımı ile kombine terapiye geçildi ve olumlu netice alındı. Grupların kanama oranları karşılaştırıldığında, piren zepine grubunda % 20 ve ranitidine grubunda % 33.3 idi ve aralarındaki fark anlamlı bulundu. Gastrik pH ölçümlerinde pirenzepine grubunda büyük oran pH 3.5-5 arası değerlerde iken, ranitidine grubunda en geniş dağılım pHş5 ölçümlerinde bulundu ve gruplararası fark lılık anlamlı idi. Pirenzepine' nin kanama oranının daha düşük olması ve gastrik pH' y ı, pulmoner enfeksiyon riski teşkil edecek değer lere yükseltmemesi sebebiyle, stres ülseri profil aksisinde uygun bir seçim olarak düşünülebileceği, sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
- 33 SUMMARY In order to prevent upper gastrointestinal tract bleeding due to stress ulcers, we administered two different drugs to 30 patents in intensive care unit. The patients received, either 20 mg/day (10 mg x 2) pirenzepine or, ranitidine 200 mg/day (50 mg x 4) intravenously. Gastric pH was measured in the aspirates, through the gastric tubes. Combined therapy with both of the drugs was started, as soon as the bleeding was diagnosed. Bleeding percentage in the pirenzepine group was % 20 and % 33.3 in the ranitidine group. The difference between the two groups was significant. In the pirenzepine group, gastric pH was more acidic than the other group. In the ranitidine group, measurements were significantly higher for the values pHâ5. It is concluded that, pirenzepine might be a suitable choice, as it has a lower rate of bleeding and besides, doesn't raise the gastric pH to, too high levels, which could be a potential risk for pulmonary infection.