Pediatri yoğun bakım ünitesinde ventilatör ilişkili pnömoniyi önlemede iki farklı beslenme yönteminin etkinliği
Influence of two different types of feeding method to prevent ventilator-associated pneumonia in pediatric intensive care unit (picu)
  1. Tez No: 347602
  2. Yazar: DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma pediatri yoğun bakım ünitesinde nazogastrik sonda ile aralıklı/nazoduodenal sonda ile sürekli beslemenin VİP oluşumunu önlemeye etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel bir tasarım olarak planlandı. Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Nisan 2012-Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma kapsamına alınan çocukların özellikleri benzer seçilerek randomizasyon sağlandı. Güç analizi sonrası araştırma ND beslenme 20, NG beslenme 20 olmak üzere 40 çocuk ile gerçekleştirildi. Hastalar seçim kriterlerine uygun olarak belirlenerek ailelerinden yazılı izinleri alındı. Hemşirelere VİP risk faktörleri ve önlem stratejileri anlatıldı. Hastalar randomize olarak gruplara ayrıldı. Hazırlanan formlar dolduruldu. Hastaların bakımı sırasında VİP önlem stratejilerine uygun bakım verildi. Elde edilen veriler SPSS 17 paket programında belirlenen özelliklere uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Çocukların %50?si 1ay-1 yaş arasında, % 55?i erkek, %35?i nörolojik hastalık nedeniyle yatmaktadır. NG ve ND yol ile beslenenlerde hasta özellikleri açısından gruplar arasında bir fark olmadığı bulunmuştur. VİP görülme oranı % 15?tir. ND ile beslenenlerde VİP oranı %10 iken NG ile beslenen hastalarda %20 olarak bulunmuştur. ND beslenen hastaların yoğun bakımda ve ventilatörde kalış süresi açısından NG ile beslenen hastalara oranla bir farkının olmadığı görülmüştür (p>0,05). Reentübasyon, transport ve stres ülser profilaksisi kullanımı çocuklarda VİP gelişimi için risk faktörleri olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda Pediatri yoğun bakım ünitesinde ND sonda ile beslemenin etkinliğini araştıracak çalışma sayısı arttırılması, araştırmanın daha büyük örneklem ile yapılması önerilmektedir. Çocuklarda VİP?ye neden olduğu belirlenen risk faktörlerinin (reentübasyon, transport ve stres ülser profilaksisi) hemşireler tarafından bilinerek bakım uygulamaları sırasında hemşirelik bakımı bu doğrultuda gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The present study was designed as a randomazed-controlled experimental study in order to assess the effect of continuous nasoduodenal feeding and intermittent nasogastric feeding on the prevention of VAP formation. The study was conducted in Istanbul University Faculty of Medicine Children Health and Diseases Department Pediatrics Intensive Care Unit between April 2012 and May 2013. The children included in the study had similar characteristics so that randomization was provided. After power analysis, research was performed with 40 children. While 20 children were supplied with ND feeding, the rest 20 children were given NG feeding. Patients were chosen according to selection criteria and concent forms were taken from parents. Nurses were trained for VAP risk factors and prevention stratagies. Patients were randomly grouped. Forms were filled. During the care of the patients, care was given based on VAP prevention strategies. Data was statistically evaluated on the basis of the features in SPSS 17 package program. 50% of the children were between the ages of 1month and 1 year. 55% of the children were boys while 35% of them were under control because of neurological disorders. It was found that there was no significant difference between groups supplied NG and ND feeding. The occurance of VAP was 15%. While the percentage of VAP was 10 in ND feeding, it was 20 in NG feeding. It was also found that there was no diffenrence in terms of duration of the ventilatory between the patients who were fed with NG and ND feeding (p>.05). Usage of re-intubation, transport and stress ulcer prophylaxis were detected as risk factors in terms of VAP occurance. Acording to these results, it is suggested that number of studies guestioning the effect of ND feeding in pediatric intensive care units should be increased, and the study should be conducted with larger samples. The risk factors (re-intubation, transport and stress ulcer prophylaxis) which cause VAP in children should be recognized by nurses and necessary approaches should be provided by nurses during the nursing care.