Computer communication techniques in voice communications
Bilgisayar ağları üzerinden ses iletişimi uygulamaları
- Tez No: 202588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Yakın bir gelecekte tüm ?telefon? görüşmelerinin, İnternet veya paket ağları üzerinden yapılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu çalışma da nasıl bir teknoloji ve altyapıyla bu varsayımda bulunabildiğimizi açıklamayı amaçlamaktadır.Bu tez ses iletimini bilgisayar ağları üzerinden sağlamaya yönelik tüm çalışmaların yüzleşmek zorunda olduğu sorunları ve mevcut çözümlerin karşılaştırmalı analizlerini vermektedir. Kablosuz ağların ve bilgisayar ağları üzerinden ses iletiminin prensipleri incelenmekte ve ikisini biraraya getirmeye yönelik çalışmalar irdelenmektedir.Başlıca sinyalleşme protokolleri olan H.323 ve SIP ile 802.11 ve 802.16 standartları tanıtılmış, birbirlerine olan üstünlükleri ve zayıf yönleri belirlenmiş ve kablosuz ağlar üzerinden ses iletimine uygunlukları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the near future, if you make a telephone call, it is more than likely that it would be over the Internet or some other packet network. The aim of this master thesis is to induce the technologies the future mobile network will consist of. In order to do this the future prospects of the techniques for mobile data communications as well as network architectural issues are analysed.The thesis aims to answer the core issues: To compare the techniques for mobile data communication and to answer how to organize the network.In particular signalling protocols like H.323 or the Session Initiation Protocol (SIP), and transport protocols such as the Real-Time Transport Protocol (RTP) are explained in detail. An overview of 802.11 and IEEE 802.16 standards and technologies are presented.