Denizaltı boru hatları inşaası öncesi fizibilite çalışmaları
The feasability studies prior to the installation of submarine pipelines
  1. Tez No: 202587
  2. Yazar: ÖMER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyamızda açık deniz endüstrisi, açık denizlerde yapılan araştırmalar, petrol ve doğalgazalanlarının çoğalması ve gelişimi her geçen gün artmakta ve daha da önem kazanmaktadır.Dünyamıza bakıldığında genel olarak petrolün ve doğal gazın üretildiği ve tüketildiğiyerlerin birbirinden farklı olduğu görülmektedir. Petrolün ve doğal gazın üretildiği yer iletüketildiği yerler arasında büyük uzaklıklar vardır. Bu da bir taşıma ve ulaştırma işleminigerektirir. Bu taşıma işlemi için genelde karada tanker kamyonları denizde ise tanker gemilerikullanılmaktadır. Diğer bir taşıma yöntemi ise boru hatları yardımıyla taşımadır. Denizaltıboru hatları inşaatları, olabilirlik çalışmalarından boru hattının döşenmesine kadar birçokbilim ve mühendislik dalını ilgilendirir. Bu çalışmada ilk olarak denizaltı boru hatları inşasıöncesi yapılan olabilirlik çalışmaları anlatılmıştır. Bu çalışmalar anlatılırken Karadeniz'de2230 metre maksimum su derinliğine döşenmiş olması nedeniyle dünyada ilk örnek olanMavi Akım boru hattı projesi örnek olarak alınmış ve bu projede kapsamında yapılanfizibilite çalışmaları içinde yer alan araştırmalar, deneyler ve ölçümler detaylı olarakanlatılmıştır. Çalışmanın diğer bölümünde günümüzde uygulanan denizaltı boru hattı döşemeyöntemleri, bu yöntemlerin nerelerde hangi koşullar altında uygulandığı ve Mavi Akım boruhattı projesinde boru hattı döşenmesinde uygulanan S-Lay ve J- Lay döşeme yöntemleri deanlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Off-shore industry, investigations conducted off-shore, increment and development of oiland natural gas areas in the world have increased every day and gained global importance. Asthe whole world is taken into consideration, it can be realized that the areas where the oil andnatural gas are produced and consumed, generally have separate locations. Great distancesexist between the places where oil and natural gas are produced and consumed. It requires atransportation process. For this transportation process, generally tanker trucks and ships areused respectively on land and in sea. Another method is to transport them by means ofpipelines. Submarine pipeline installations relate to many branches of science and engineeringbeginning from the possibility studies to the construction of pipe lines. In the present work,the feasibility studies carried out before the construction of pipelines were firstly described.While describing the studies, the Blue Stream pipeline project was given as a sample due tothe fact that it would be the first because of its depth of 2230 m where it would be constructedin Black Sea. Also the researches, tests and measurements involved in the feasibility studiesperformed in the scope of this project were explained in detail. In the subsequent part of thework, the recently applied submarine pipeline settlement methods, the regions where andunder what conditions these methods were executed and also the S-Lay and J-lay methodspracticed in the pipe installation within the scope of the Blue Stream pipeline project wereexplained.