Karadeniz'de 2003 yılı bahar döneminde genç balık ve larva dağılımı
Distribution of juvenile fish and larvae in Black Sea in spring period of 2003
- Tez No: 202594
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karadeniz'de bir sefer örnekleme ile gerçekleştirilen bu çalışmada 2003 bahar dönemindeKaradeniz'deki balık larva dağılımı belirlenmeye çalışılmıştır. 26.04.2003, 13.05.2003tarihleri arasında yapılan örneklemelerde Karadeniz'in tüm kıyılarında doğu ve batıdöngüsünde yoğunlaşmak üzere toplam 21 istasyonda gerçekleştirilmiştir. Saptanabilen 3türün (çaça (Sprattus sprattus), deniz iğnesi (Syngnathus sp.), mezgit (Merlangiusmerlangus)) toplam birey sayısı, toplam ağırlıkları ve her istasyondaki bireylerin boy veağırlıkları ayrıca belirlenmiştir. Çalışmada yoğun olarak saptanan çaça bireylerininistasyonlara göre boy dağılımı ve boy-ağırlık ilişkileri incelenmiştir. Daha az saptanabilenmezgit ve deniziğnesi bireyleri için böyle bir değerlendirmeye gidilememiştir. Biyokütlemiktarları (yaklaşık olarak) çaça için (kilometrekarede 41,70 kg), deniz iğnesi(kilometrekarede 1,246 kg) ve mezgit (kilometrekarede 0,713 kg) bireylerine kıyasla dahayüksek saptanmıştır. Çaça bireyleri 12-42 mm boy aralığında larval bireyler, deniz iğnesibireyleri 86-110 mm, mezgit bireyleri de 41-65 mm boy aralığında genç bireyler olarak tespitedilmiştir. Çaça bireyleri içinde yoğun ve boyca en büyük bireyler Karadeniz'in Batıdöngüsünde, yoğunluk bakımından az ve küçük boylu bireyler Karadeniz'in Doğudöngüsünde tespit edilmiştir. Genç mezgit ve deniz iğnesi bireyleri düzensiz dağılımgöstermiş ve istasyonlar bazında az sayıda tespit edilmiştir. Bir seferde fırsatçı örnekleme ilegerçekleştirilen bu çalışma her türlü verinin değerlendirilmesi anlayışının bir ürünüdür.
Özet (Çeviri)
In this study which was conducted by taking samples once, attempt was given to determinethe distribution of fish larvae in the Black Sea during the spring season in 2003. Sampling wasrealized between 26.04.2003, 13.05.2003 at total 21 stations in all coasts of the Black Seamostly in the east-west direction. Total number of individuals of the species determinedwhiting (Merlangius merlangus), sprat (Sprattus sptrattus) and pipefishes (Syngnathus sp.),their total weights, length and weight of the individual subjects at each station weredetermined separately. Distribution of length and length-weight relationship of the spratindividuals, which were densely encountered, was investigated according to stations. No suchassessment was realized for the individuals of whiting and pipefish, which were determined insmall numbers. Amounts of biomass were determined to be higher for sprat (in squarekilometre 41,70 kg), than subjects of pipefish (in square kilometre 1,246 kg) and whiting (insquare kilometre 0,713 kg). Subjects of sprat were of larval individuals 12-42 mm in length,subjects of pipefish and whiting were of juvenile individuals; subjects of pipefish being 86-110 mm, those of whiting being 41-65 mm in length. The most dense population and longestindividuals of sprat were found in the west cycle of the Black Sea and the least dense andsmallest subjects were found in the east cycle of the Black Sea. Juvenile individuals ofwhiting and pipefish showed an irregular distribution and they were determined in smallnumbers on the station basis. This study, which was conducted with a one-time opportunistsampling, is a fruit of the understanding of evaluation all kinds of data.