QOS for real-time IP traffic
Gerçek zamanlı internet protokolü trafiği için servis kalitesi
- Tez No: 202596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Internet Protokulu ağları için servis kalitesi (Qos) uygulamalarında üç temel servismodelini kullanmaktayız. Bu çalışmada gerçek zamanlı internet protocol trafiği için servismodelleri incelenmiştir. Best Effort, Ayrık Servis (Diffserv) ve Bütünleşik Servis (IntServ)olarak tanımlanan üç ana servis modeli teorik ve uygulama olarak incelenmiştir. ÇokluProtokol Etiketli Anahtarlama (MPLS) , Bandwidth Broker gibi Servis kalitesiniiyileştiren uygulamalar da farklı Internet Protokol ağları için teorik olarak araştırılıpincelenmiştir.Testler ve uygulamalar, servis modellerinin karakteristik özelliklerine ortaya çıkarmak vebir ağdaki bantgenişliği paylaşımındaki adilliği ve problemler karşısındaki verimliğinigözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Servis kalitesini garanti edebilmek için Ayrık Servis(Diffserv) ve Bütünleşik Servis (Intrserv) gerçek zamanlı Ip trafiğinde Best Effort servisinegöre karşılaştırılmış ve Servis kalitesi için uygunlukları gözlemlenmiştir.Best Effort Servisi trafiğin fazla servis garantisi istemediği, fazla yük veya data girişininolmadığı hafif trafikli ağlar için uygun olduğu söylenebilir. Bütünleşik Servis bire birkaynaklar tahsis ederek, servis kalitesini garanti altına alır ve küçük ağlar için uygun birseçimdir. Ayrık Servis trafiği belirli kurallara ve davranışlara göre sınıflara ayırarak, gayetverimli bir servis kalitesi sağlar ve geniş ağlarda kullanım için uyumludurlar. Internet için,sonuçlara gö qre bir öneri de bulunursak, Bütünleşik Servisi köşe network olarakkullanmak ve Çoklu Protokol Etiketli Anahtarlama üzerinden Ayrık Servisi merkeznetwork olarak kullanmak uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on three service models, known as Best Effort, IntServ and DiffServ,and their ability of providing QoS in IP networks. The objective is to evaluate theperformance of real-time traffic based on theory and testing. In addition, mechanisms thatmay improve the QoS performance further, like MPLS and Bandwidth Brokers, areevaluated to find a comprehensive solution for different types of IP networks.Tests are set up to focus on typical behavior of the service models, and disclose differencesin their efficiency together with problems concerning fairness in the bandwidth sharing.Results obtained show the capability of IntServ and DiffServ to supply QoS guarantees forreal-time traffic in contrast to Best Effort.Best Effort is fit for networks with low input load where traffic does not need serviceguarantees. IntServ reserves resources end-to-end, guarantees service quality and issuitable for small networks. DiffServ classifies traffic in behavior-aggregates and is veryscalable, thus is fit for use in large networks. For the Internet, the results suggest thatIntServ should be used in edge networks and DiffServ over MPLS in core networks.