Trifolium purpureum (Fabaceae) bitkisinin içerdiği doğal bileşiklerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of natural compounds from Trifolium purpureum (Fabaceae)
  1. Tez No: 202597
  2. Yazar: GÜNDÜZ TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalısmada, Trifolium purpureum (Fabaceae) bitkisinin dogal bilesikleri arastırıldı.Kimyasal içeriginin yanı sıra, mikrobiyolojik özellikleri ve antioksidan kapasiteleride incelendi. $lk kez çalısılan bu bitkinin izolasyon ve saflastırma çalısmalarısonucunda iki dogal bilesik elde edildi. Bunlardan ilki bir flavon glikozit olan Bilesik1 bu cinste, bir triterpen glikozit olan Bilesik 2 ise bu türde ilk kez bulunan dogalbilesiklerdir.$lgili bilesiklerin yapılarının aydınlatılması çesitli kimyasal, kromatografik (CC,TLC, VLC, PTLC) ve spektroskopik (UV, IR, 1-D ve 2-D NMR, KÜTLE) yöntemlerkullanılarak gerçeklestirildi.Bitkinin hegzan ekstresi GC-Mass teknigiyle esansiyel yag asitleri (EFAs) açısındanincelendi. Ekstrenin yüksek oranda omega-3, omega-6 ve omega-9 yag asidi içerdigibelirlendi.Bitkinin ham ekstrelerinin mikrobiyolojik aktiviteleri MIC yöntemiyle çesitlimikroorganizmalara karsı arastırıldı. Standart antibiyotiklerle yapılankarsılastırmalarda, BuOH ve H2O fazlarının diger fazlara göre daha aktif olduklarıbulundu.Bir flavon glikozit olan Bilesik 1'in yüksek antioksidan aktivitesi DPPH radikalsönümleme yöntemi ile belirlenerek, hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural compounds of Trifolium purpureum (Fabaceae) wereinvestigated. In addition to the chemical contents of plant, the microbiologicproperties and antioxidant capacities were also examined. After the isolation andpurification experiments, two natural products were obtained from this plant, whichwas studied for the first time. The first compound (1) was a flavone glycoside and itwas isolated for the first time from this genus. The second one (2) was a triterpeneglycoside and it was isolated for the first time from this species.The structural elucidation of the pure compounds was carried out using differentchemical, chromatographic (CC, TLC, VLC, PTLC) and spectroscopic (UV, IR, 1-Dand 2-D NMR, Mass) methods.The hexane extract of the plant was researched in terms of its essential fatty acids(EFAs) by GC-Mass technique. The omega-3, omega-6 and omega-9 content of theextract were found in a high amount.The microbiological activities of all the crude extracts of the plant were studied byMIC method against different microorganisms comparing with standard antibiotics.BuOH and H2O phases were the most active ones than the others.As a flavone glycoside, the antioxidant capacity of Compound 1 was determined byDPPH radical scavenging method.