Mathematical problems of wave propagation in anisotropic media
Anizotropik ortamdaki dalga yayılımının matematiksel problemleri
- Tez No: 202706
- Danışmanlar: PROF. DR. VALERY YAKHNO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez anizotropik elastisitenin dinamik sistemi için Başlangıç Değer Problemi (BDP) ve yarı uzayda Başlangıç Sınır Değer Problemi (BSDP) ile ilgilidir. BDP için varlık ve teklik teoremleri simetrik hiperbolik sistemler teorisi kullanılarak oluşturuldu. BDP için yer değiştirme vektörünün hesaplandığı, sembolik işlemlere dayalı analitik bir metot elde edildi. Bu metot yarı uzayda BSDP için geliştirildi ve elde edilen çözümün zayıf çözüm olduğu gösterildi. BSDP için teklik teoremi de çalışıldı. Son olarak her iki problem için de farklı anizotropik kristallerde elastik dalga yayılımlarmm simülasyonları elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is related with Initial Value Problem (IVP) and Initial Boundary Value Problem (IBVP) in a half space for the dynamic system of anisotropic elasticity. The existence and uniqueness theorems for IVP are established by using the tfıeory of symmetric hyperbolic sys-tems. An analytic method based on symbolic calculations for the construction of displacements for IVP is obtained. This method is extended for IBVP in a half space and it is proved that the obtained solution is a weak solution. The uniqueness of the solution for IBVP is also studied. Finally, the simulations of elastic wave propagations for both problems in different anisotropic crystals are obtained.