Kömürdeki piritin giderilmesi ve çözünürleştirme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MUHTER KOCAKERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
- I - ÖZET Kömürdeki pirit' in demir-3-klorür ile sulu ortamda çözünürleştirilmesiyle kömürden uzaklaştırılması bazı araştırmaların konusu olmuştur. Bu çalışmada pirit1 in sulu çözeltiye geçen miktarları ile bunu etkileyen çeşitli parametreler incelenmiş ve pirit' in sulu çözeltiye geçmesi ile ilgili matematik bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. İncelemelerde tane iriliği, demir-3-klorür konsantrasyonu, Lpe+ / Fe+Jn oranı, asidite ve sıcaklık parametre olarak kullanılmıştır. Çözeltiye geçen pirit miktarları esas alınarak çözünmenin kinetiği incelenmiş ve yukarıda sayılan parametrelerin etkilerini içeren bir matematik model elde edilmiştir. Ayrıca; reaksiyonun aktiflenme enerjisinin 15,805 Kkal mol ve Arrhenius sabitinin 16 5,50 x 10 olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
- II - SUMMARY The removal of the pyrite which is found in the coal by dis solving it with ferric chloride in aqeous medium has been inves tigated by many researchers. In this study, the quantities of the dissolved pyrite and the parameters affecting this were investigated. Then, a mathematical model which was suitable for this was developed. In the studies, the particle size, ferric chloride concent ration, Fe +2 / Fe +3 ratio, acidity and temperature were used as parameters. The kinetics of dissolution based on the dissolved pyri te were studied and a mathematical model explaining the effects of these parameters was obtained. The activation energy of the reaction 1 16 was calculated 15,805 kcalmol and the Arrhenius constant 5*5x10,