Ecotoxicity of atmospheric deposition
Atmosferik çökelmenin ekotoksisitesi
- Tez No: 202713
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kuru ve ıslak çökelme örnekleri, Ekim 2003 ve Haziran 2004 döneminde Buca, zmir'detoplanmıstır. Seçilmis hava kirleticiler için (Cr, Cd, Pb, Cu, Zn ve Ni) kuru ve ıslakçökelmeler, Su Yüzey Örnekleyicisi (WSS) kullanılarak ölçülmüstür.Kuru ve ıslak çökelme örnekleri filtrelenmis ve filtreler ve süzüntüler, seçilmis agırmetaller için grafit fırınlı atomik absorbsiyon spektrofotometresi kullanılarak analizedilmistir. Ancak Zn alevli teknik ile analiz edilmistir.Islak çökelme oranları, Ni hariç, günlük bazda kuru çökelme oranlarından daha önemlidir.Bununla birlikte kuru çökelme, bu kent dısı alanda çalısma dönemi boyunca ıslakçökelmeden daha önemlidir.Toplanan çökelme örneklerinin toplam toksisitelerini belirlemek amacıyla Vibrio fisheribakterileri ile çalısılan LUMIStox toksisite testi kullanılmıstır. Toksisite degerlendirmeleri,çalısılan agır metallerin çözünmüs kısımlarında gerçeklestirilmistir. Bu çalısmadametallerin toksisiteleri, en toksikten en az toksige dogru Cr, Cd, Pb, Cu, Zn ve Ni seklindebulunmustur. Çalısılan agır metaller için bu çalısmada bulunan sonuçlar ile digerçalısmalar arasında, krom toksisite düzeyi hariç olmak üzere iyi bir uyum bulunmustur.Yagmursuyu örnekleri, kuru çökelme örneklerinden daha toksik bulunmustur. Çalısılanmetaller, zmir'deki çökelmede belirlenen çözünmüs kısım oranları ile iliskili olarak, sutoprakortamlarında ve canlı hayatı üzerinde, ekotoksik etkiler yapmaya hazır durumdadır.
Özet (Çeviri)
Dry and wet deposition samples were collected between October 2003 and June 2004 inBuca, Izmir. Dry and wet depositions of selected heavy metals (Cr, Cd, Pb, Cu, Zn and Ni)were measured using a water surface sampler (WSS).Dry and wet deposition samples were filtered and both filters and filtrates were analyzedfor selected heavy metals using atomic absorption spectrometry with graphite furnaceexcept for zinc which was analyzed by using a flame technique.Wet deposition rates are found to be more significant than the dry deposition rates on dailybasis except Ni. However, dry deposition plays more important than that of wet depositionthroughout the study period in this suburban area.LUMIStox toxicity test working with Vibrio fisheri populations was used to determine theoverall toxicity of the collected deposition samples. Toxicity evaluations are based onsoluble fractions of the studied heavy metals. Toxicity ranking of metals from most toxicto least toxic in this study was found as Cr, Cd, Pb, Cu, Zn and Ni. Good agreement wasfound for studied heavy metals between our results and most of the reported work of othersexcept chromium toxicity level.Rainwater samples were found more toxic than dry deposition samples. The studied metalsare ready to impose ecotoxic impacts in the water-soil environments and on biota inrelation to the soluble fraction ratios in deposition in Izmir.