Kruvaziyer turizmin Türkiye'deki geleceği
The future prospects of the cruise tourism in Turkey
  1. Tez No: 202865
  2. Yazar: KAMİL GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BİLEN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hızlı bir gelişim içinde olan kruvaziyer turizmi olgusunun incelendiği bu bitirme tezinde söz konusu olgunun dünyada ve Türkiye'deki durumunu ana unsurlarıyla değerlendiren bir yaklaşım gözetilerek kruvaziyer gezi endüstrisine giriş bilgileri verilmeye çalışılmıştır. Bu anlamda öncelikle deniz gezisinin tüm turizm sektöründeki yeri anlatılmıştır İnsanları tatillerini bir yolcu gemisinde geçirmek için ikna etmek için deniz yolu şirketlerinin deniz yolculuğuna karşı önyargılarla savaşması gerekmektedir. Bu bağlamda satın alma veya almama yönündeki davranışlara etki eden faktörleri anlamak gerekmektedir. Müşterileri bir deniz gezisi satın almaya ikna etmek için, pazarlamacıların ve medya kanallarının deniz gezisi bakış açıları ve deniz gezisi ürünü ile ilgili algılamaları hem tanımlanmalı hem de bunlara hakim olunmalıdır. Bu ilginç endüstriyi anlatmak amacıyla deniz gezisi pazarının bu her iki yönünün de perde arkasına değinilmeye çalışılmıştır. Kruvaziyer turizmi hem doğrudan hem de dolaylı olarak ekonomiye katkıda bulunan bir sektördür. Gemi üzerinde ve limanlarda yapılan ekonomik gelir yaratan faaliyetler büyük bir pastanın varlığına işaret etmektedir. Bu olgunun oluşturduğu talebin karşılanması sayesinde ekonomide yeni istihdam alanları ortaya çıkabilmektedir. Konu değerlendirilirken olumlu dışsallıkların yanında özellikle çevre faktörü açısından negatif etkilerin de göz önünden kaçırılmaması gerekmektedir. Bu çalışmada konunun genel tanımlaması yapılarak, turizm olgusu içindeki kruvaziyer olgusunun yeri, gelişimi ve kendine özgü durumu değerlendirilecek, kruvaziyer gezi piyasalarının ana unsurları arz ve talep açısından incelenecek, dünyadaki pazarın hatlar ve şirketler açısından değerlendirmesi yapılacak ve Türkiye'de kruvaziyer gezisine ilişkin durum, seyir anlatılacak ve bu olgudan hakkıyla yararlanılabilmesi için neler yapılabileceğine dair gerekli açıklamalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the rapidly developing cruise ship industry. It focuses on the main aspects of this industry. At first, providing the essentials of the cruise ship industry, it is intended to position the cruise industry in the tourism industry. In order to convince individuals to have a vacation on a cruise ship, the cruise companies have to confront with the prejudments about the cruising phenomenon. In this respect, it is a must to comprehend the factors that have influence on the purchasing decision of the potential customers of the cruise trips. It should be defined that the factors affecting the behaviors of the customers have important role on the process through the means of marketing and media channels. In order to understand the industry entirely, these means will be scrutinized intensely. The cruising industry is a different kind of industry having direct and indirect impacts on the economy. The income creating activities on the deck and at the harbour bring about a vast profit opportunities. Besides, new employment areas can be created with the aim of covering the cruise demand. While appreciating the aspects of the cruise economy, the externalities-positive or negative- should not be omitted and be scrutinized in depth. Ultimately, in this study, main definitions of the cruise industry will be conveyed by emphasizing the position of the cruise industry in the whole tourism industry. The growing cruise industry and its unique features will be evaluated entirely. The demand and supply sides of the cruise industry will also be enlightened. In this respect cruise lines and companies will be told briefly. At last, the position of the cruise industry in the Turkish marine sector and recent developments regarding the future of the sector will be discussed.