Türk boğazlarında meydana gelen deniz kazalarına coğrafi faktörlerin tesiri
The eographical affects to the casualties which has happened in the Turkish straits
- Tez No: 202881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk Bogazları, bulundukları konum itibariyle dünya deniz ticaretinin geçis amaçlıen yogun kullandıgı su yollarındandır. Deniz ticaretinde dügüm noktası konumundadır.Her iki bogazdan da her yıl binlerce degisik tip ve tonajda gemi geçis yapmaktadır. Bunedenle bogazın trafige açık olması önem arz etmektedir.Bu çalısmanın amacı bogazlar içinde meydana gelen deniz kazalarında cografifaktörlerin etkisinin ortaya konulmasıdır. Bu yolla ilerde alınabilecek stratejikkararların ve olusabilecek trafik kosullarının bu risklere etkisi tahmin edilebilecektir.Türk Bogazları'nda meydana gelen kazaların sebepleri genel olarak insan hataları,teknik arızalar ve cografi faktörler baslıkları altında toplanabilir. Çalısma konusukapsamında Cografi faktörler incelenmistir. Cografi faktörler belirlenirken decografyanın ilgi sahası içinde deniz kazalarının meydana gelmesinde etkili hususlardikkate alınmıs ve özellikle Dogal (Fiziki) Cografya ve Beseri Cografya kapsamına girenbölgenin Fiziksel, Klimatolojik, Osinografik, Yerlesim ve Nüfus özelliklerinin konuylailgili oldugu tespit edilmis, çalısma bu çerçevede sekillendirilmistir.Tez çalısması kapsamında sırayla Türk Bogazları'nın fiziki, klimatolojik,osinografik, morfolojik, yerlesim ve nüfus yogunlugu özellikleri incelenmis, deniztrafigine ait istatistiki veriler sunulmus, ve bogazların hukuki durumuna kısacadeginilmistir. Bu verilerin ısıgında elde edilen bulgular kapsamında bogazlardameydana gelen kazalar incelenmis ve bahse konu kazalarla ilgili raporlar dikkatealınarak kazalar üzerindeki cografi faktörlerin tesiri ortaya konulmaya çalısılmıstır.Son bölümde de çalısma ile elde edilen sonuç ve öneriler belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Straits, with its location, are among the sea lines which are used mostcommonly by sea trade.They are together choke point in world sea trade. Every year, thousands of shipswhich are different types and tonnages are passing in both of them. So it is veryimportant to keep The Turkish Straits open for passage.The aim of this thesis is to put forth the effect of geographical factors in sea accidentshappened in the straits for consideration. In this way, it will be possible to estimate theeffects of strategical decisions which can be made and traffic conditions which can be, tothese risks.The reasons of the accidents that have happened in The Turkish Straits are can beclassified as human faults, technical defects and geographical factors in general. In thescope of the thesis topic, geographical factors were examined. As determining thegeographical factors, among matters which are in the interest area of geography, justthe effective ones in the happening of accidents are taken into consideration. And it?sdetermined that especially the region?s physical, climactic, oceanographic, settlementand population properties which are in scope of Natural (Physical) Geography andHumanitarian Geography are concerned with the topic. So the thesis is constituted inthis frame.In the scope of thesis; physical, climatic, oceanographic, morphological, intensity ofsettlement and population properties of The Turkish Straits are examined in sequence;the statistical datum about sea traffic are presented and the legal situation of straits isbriefly mentioned.The accidents in The Turkish Straits were analysed and reports about accidentswere considered thus the geographical effects on the sea accidents at the TurkishStraits.