Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirlenmesi
Determining Turkiye's continental shelf and exclusive economic zone boundaries in the East Mediterranean
- Tez No: 202880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Ekonomi, Hukuk, Marine Science, Economics, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özellikle Kıbrıs Adası'nın güney ve güneydoğusunda olmak üzere Doğu Akdeniz'dezengin petrol ve doğal gaz yataklarının bulunduğu iddia edilmektedir. Doğu Akdeniz'ekıyıdaş ülkeler ikili ya da çok taraflı antlaşmalar yoluyla Kıt'a Sahanlığı ve MünhasırEkonomik Bölge (MEB) sınırlandırması yapmaktadır. Bu durum dikkate alınarak Türkiye'ninmuhtemel Kıt'a Sahanlığı ve MEB sınırlarına ilişkin tezlerini bir an önce ortaya koymasıbüyük bir önem taşımaktadır.Günümüze kadar, deniz alanlarının sınırlandırılması uyuşmazlıklarına ilişkin 11 adetuluslararası yargı kararı verilmiştir. Bu kararlar, genel sınırlandırma ilkelerini açıklayan özelilke ve metotlar oluşturmaktadır. Bunun yanında, ilgili alanların Doğu Akdeniz'ebenzerliklerinden dolayı Türkiye'nin tezlerine ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarınınsınırlandırılmasına ilişkin hususları da içermektedir.Bu kapsamda, Kıt'a Sahanlığı ve MEB sınırlandırmasına ilişkin uluslararası hukukkuralları ve yargı kararları ile bölgeye ait tüm özel durumlar dikkate alınarak ve Türkiye'nintezlerine ve hakkaniyete uygun olarak sınırlandırmanın nasıl yapılabileceği üzerindeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is claimed that there are rich oil and natural gas beds in the East Mediterraneanespecially south and southeast of the Cyprus Island. East Mediterranean Coastal Nations set alimit to Continental Shelf And Exclusive Economic Zone via bilateral and multilateraltreaties. With regards to this situation, it is important that Türkiye must determine the thesisrelated to possible Continental Shelf and Exclusive Economic Zone boundaries.Up to now, 11 law decisions which related to disagreement about maritime baundarieslimitation have been made. These decisions form spesific principal and methods whichexplain general limitation principals. Besides, bacause of similarities between related areasand East Maditerranian these decisions include matters related to maritime jurisdiction areas.In this context; taking into cansidiration, international law rules and decisions that relatedto limitation of Continental Shelf and Exclusive Economic Zone and whole special situations;worked on how limitation can be made that suitable for Türkiye?s thesis and equitableprinciples.