Diz osteoartritli kadınlarda, fiziksel aktivite düzeyi, kas kuvveti, propriosepsiyon ve ağrı duyusu ilişkisinin incelenmesi
The relationship between physical activity level and hamstring, quadriceps muscle strength, knee proprioception, knee pain with bilateral knee osteoarthritis women
- Tez No: 203065
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİTAT KOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı; 45-55 yaş diz OA'li kadın hastalarda fiziksel aktivite düzeyi ile, hamstring, kuadriseps kas kuvveti, diz eklemi propriosepsiyonu ve ağrı duyusu ilişkisini araştırmaktır. Deney grubuna, diz OA tanısı konan 20 kadın hasta, kontrol grubuna ise, 20 diz problemi olmayan kadın olgu dahil edilmiştir. Deney grubunun yaş ortalaması 50. 45±3. 08 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 48. 90±4. 49 yıldır. ?Kellgren-Lawrence Evreleme Skalası?na göre, evre II ve evre III olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Kas kuvveti ve propriosepsiyon değerlendirmesi bilgisayar kontrollü, izokinetik dinamometre ile (Biodex Corp. Shirley, New York) yapılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite alışkanlıkları, Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) ile değerlendirilmiştir. Ağrı değerlendirmesi için, Görsel Analog Skala kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 11. 0 paket programı kullanılmıştır. Deney grubuyla kontrol grubundaki olguların, vücut ağırlıkları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kuadriseps peak tork değeri vücut ağırlığıyla oranlandığında, her iki tarafta da hasta grupta düşük bulunmuştur. Hamstring peak tork değeri, vücut ağırlığıyla oranlandığında sadece 180°/sn hızda kontrol grubunda yüksek bulunmuştur. Hasta grupta sol diz Mutlak Açısal Hata (MAH) ortalama değerleri yüksek olup, kontrol grubunun sol diz MAH ortalamaları ile arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Olguların fiziksel aktivite düzeyleri incelendiğinde, bir haftada ev işleriyle harcanan kilokalori miktarı ve bir haftada merdiven çıkmaya harcanan kilo kalori miktarı hasta grubunda yüksek bulunmuştur. Ancak fiziksel aktivite düzeyleri ile kas kuvveti ve propriosepsiyon duyusu arasında anlamlı korelasyon bulunamamıştır. Diz OA'li hastalarda kuadriseps ve hamstring kas kuvvetleri kontrol grubuna göre düşüktür. Her iki grupta da fiziksel aktivite seviyeleri düşüktür (3
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine relationship between physical activity level and quadriceps, hamstring muscle strength, knee proprioception and knee pain on women aged between 45-55 with bilateral knee osteoarthritis (OA). 20 women who were diagnosed as knee osteoarthritis were included as study group and 20 healthy women with no knee problem were included as controls. Average age was 50. 45±3. 08 years for study group, 48. 90±4. 49 years for controls. The cases who got grade II and III according to ?Kellgren-Lawrence Scale? were included in study group. Isokinetic quadriceps and hamstring muscle strength, knee proprioception were measured by isokinetic dynamometer (Biodex Corp. Shirley, New York). Physical activity level assessed by ?Physical Activity Assessment Questionnaire?. Knee pain was assessed by Visual Analog Scale (VAS). SPSS 11. 0 programme was used in order to analyze of the data. There was a statistical difference between weights of the groups. In study group Quadriceps peak torque was found decreased when compared to body weight. Hamstring peak torque value was found increased only on 180°/sc on controls. On study group left knee average Absolute Angular Error (AAE) value was found higher and the result was statistically significant when compared to controls? left knee. When the activity level of the cases investigated, energy expenditure for home work and stair climbing were higher on study group. There was no significant correlation between physical activity level and muscle strength and proprioception. In conclusion; Quadriceps and Hamstring muscle strength were lower in study group. Both of the grups have low physical activty level (