Edirne il merkezindeki kreş, ilköğretim ve lise çağı çocuklarında hiperkalsiüri prevalansı
Prevalence of hypercalciuria in baby nursery and school children in Edirne
  1. Tez No: 203187
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÖZKAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Temmuz 2007-Şubat 2008 tarihleri arasında Edirne İl merkezindeki kreş, ilköğretim okulları ve liselerde yürütülmüş kesitsel bir alan çalışmasıdır. 17 ilköğretim, 11 lise ve 2 kreşte eğitim gören 25380 çocuk arasından sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen 1406 kişi çalışmaya alındı. Çalışma sonucunda Edirne İl merkezindeki kreş ve okul çocuklarında hiperkalsiüri prevalansı ve hiperkalsiüriye eşlik eden klinik bulguların saptanması amaçlandı. Katılımcılara dağıtılan anket formlarının sonuçları ve kendilerinden alınan idrar örnekleri incelenerek çalışma için veriler elde edildi.Edirne İl merkezindeki kreş ve okul çocuklarında ortalama idrar kalsiyum/ kreatinin oranı 0,10±0,08 olarak belirlendi. Çalışma popülasyonuna ait hiperkalsiüri prevalansı %8,5 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This cross section study is conducted between 2007 July and 2008 February at the school and baby nursery school in Edirne. One thousand four hundred six students from 17 primary, 11 high school and baby nursery school among 25380 children were enrolled into study. At the end of the study, it is aimed to find the hypercalciuria prevalence and clinical evidence accompanying hypercalciuria in the school children in Edirne. Data for the study were gained from the questionnaire results and excreta samples for the study.Urine calcium/urine creatinin rate were found 0.10±0.08 in the school and nursery children in Edirne. Hypercalciuria prevalence was found to be 8.5% in the study population. And also, no difference was observed between the girls or boys, children