Trakya Üniversitesi öğretim elemanlarının sağlıkla ilintili yaşam kalitesi
Health related quality of life among academic staff working at Trakya University
- Tez No: 203186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Trakya Üniversitesi'nde çalışan akademik personelinin sağlıkla ilintili yaşam kalitelerinin ölçülmesi ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda 560 öğretim elemanına sosyodemografik özellikler, yaşam kalitesi, durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri, tükenmişlik ve iş doyumu düzeyleri ile sigara ve alkol kullanımlarını sorgulayan anket uygulandı.Öğretim elemanlarının yaş ortalaması 33,86 idi. Çalışmaya katılanların %47'sinin kadın, %53'ünün erkek, %10,2'si lisans, %54,5'i yüksek lisans, %35,4 doktora mezunu idi. Katılanların %6,6'ının Profesör, %7,3'ünün Doçent, %16,8'inin Yardımcı Doçent, %5,9'unun Öğretim Görevlisi, %2,7'sinin Uzman, %58,2'sinin Araştırma Görevlisi, %2,5'inin Okutman olduğu saptandı.Genel yaşam kalitesi ortalaması 14,43'tü ve erkeklerde kadınlardan yüksekti. Katılımcıların yaşları, gelirleri, toplam hizmet yılları, bölümdeki hizmet yılları ve gelirleri arttıkça yaşam kaliteleri ve iş doyumları artıyordu. Yaşam kalitesinin psikolojik ve toplumsal çevre alt ölçek düzeyleri yüksek lisans sahibi olanlarda düşük, doktora sahibi olanlarda yüksekti. Yaşam kalitesinin psikolojik, çevresel ve toplumsal çevre alt ölçek düzeyleri ve iş doyumları araştırma görevlilerinde düşük saptandı.Toplam tükenmişlik ortalaması 39,70 puan ile düşük olarak saptandı. Duygusal tükenme %55,7'sinde, duyarsızlaşma %59,1'inde düşük iken, kişisel başarı %69,6'ında orta düzeydeydi. Tükenmişlik düzeyleri kadınlarda erkeklerden yüksekti. Öğrenim düzeyleri yüksek lisans olanlarda tükenmişlik düzeyleri yüksek, doktora olanlarda düşüktü. Yardımcı doçentlerde tükenmişlik düzeyi en düşük, diğer gruplarda yüksek olarak belirlendi.Sonuç olarak öğretim elemanlarının sağlıkla ilintili yaşam kalitesi yaş, cinsiyet, eğitim durumu, statüden gelir düzeyinden etkilenmektedir. Akademik personelin tükenmişlik durumlarının iyileştirilmesi, iş doyumlarının arttırılması, iş verimliliklerinin ve başarılarının arttırılması, yaşam kalitelerinin arttırılması yönünde oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the factors related to health life quality of the academic personel working in Trakya University.In our study we applied 560 applicants questionnaire which consists questions about their life quality, sociodemografic features, state-trait anxiety level, to be consumed and their job satisfication level and also we asked them if they smoke and drink alcohol.The average age of the lecturers was 33.86. The participants were 47% women, 53% men. They were graduated with 10.2% bachelor?s degree, 54.5% master?s degree, 35.4% doctor?s degree.The participants were; 6.6% professor, 7.3% associate professor, 16.8% assistant professor, 5.9% educator , 2.7% specialist, 58.2% research assistant, 2.5% lecturer.The general life quality was 14.43 and this was higher. In the men than the women. When the participants age, income, total working years and the working years in their parts, increase, their life quality and job satisfications increases too. The psychologic and social environment sub-scale level of the life quality was low in who has master?s degree and was high who has doctor?s degree.In determined that, the psychologic, environmental and social environmental sub-scale level and also job satisfication of the life quality, was low in research assistant.The total consume avarege was low with 39.7%. Emotional consume was low with 55.7% and desensitization was low with 59.1%. Personal satisfication average was higher in the women than the men. The total consume average was high in the one?s who have high bachelor?s degree and low who has doctor?s degree.The lowest consume average seen in the associate professor but it was high in the other groups.Lastly, we can say that the health life quality of the educators is affected by thair age, sex, education, status and from their in come.It is very imported, to improve the consume level, to increase job satisfication and the life quality of the academic persons for raising their success and productivity.