Ratlarda torakotomi sonrası polietilenglikol içeren membran kullanarak intraplevral yapışıklık engelleme modeli
An intrapleural adhesion impediment model by using a membrane consisted of polyethyleneglycol after thoracotomy
- Tez No: 203215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tıbbi teknolojideki gelişmeler sayesinde maligniteler erkenden saptanabilmekte ve hastaların cerrahi tedaviden faydalanmaları artmaktadır. Dünyada ve kliniğimizde bir hasta için herhangi bir nedenden dolayı üçten fazla tekrarlayan torakotomi uygulaması nadir değildir. Her cerrahi girişim az ya da çok yapışıklıkla sonuçlanır. Ancak batın cerrahisinin aksine göğüs cerrahisindeki yapışıklıklar erken dönem ciddi komplikasyonlara yol açmazken, tekrarlayan torakotomi uygulamalarında morbidite ve mortaliteyi artırmakta, cerrahları oldukça zorlamakta ve ameliyat süresini artırmaktadır. Bu çalışmamızdaki amacımız, yapışıklık engelleyici bir ajan olan Prevadh®'ın rat modelinde etkinliğinin araştırmaktı.Çalışmamızda aynı koloniden 20 adet yetişkin, erkek ve ortalama 250?300 gr ağırlığında Wistar Albino ratlar kullanılmıştır. Ratlar rasgele olarak üç gruba bölünmüştür; Sham, kontrol ve çalışma grubu (sırasıyla grup A, B ve C). Grup A'ya sadece sol torakotomi yapılmıştır. Grup B'ye sol torakotomi yapılıp yapışıklık modeli oluşturulmuş, Grup C'ye sol torakotomi yapıldıktan sonra yapışıklık modeli oluşturulmuş, plevra ile akciğer arasına Prevadh® yerleştirilmiştir. Yirmi birinci günde ratlar sakrifiye edilmiş ve yapışıklıklar makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir.Sham, kontrol ve çalışma grubunda yapışıklık uzunluk ortalaması sırasıyla 3.0 ± 2.2, 10.0 ± 2.0 ve 0.0 cm bulundu. Yapışıklık şiddeti skoru ortalaması sham, kontrol ve çalışma grubunda sırasıyla 1.5 ± 1.0, 3.4 ± 0.7 ve 1.0 ± 0.0 olarak bulundu. Yapışıklık uzunluk ortalaması bakımından her üç grup arasında istatistiksel anlamlılık saptanırken, yapışıklık şiddeti ortalaması açısından sham-kontrol grubu ve çalışma ?kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlılık saptanmıştır (p0.05).Bu sonuçlara göre, makroskopik olarak sham ve kontrol grubunda yapışıklık tespit edilirken, Prevadh® uygulanan çalışma grubunda yapışıklık saptanmamıştır. Kontrol grubunda mezotel çoğalması azalırken, sham ve çalışma grubunda mezotel çoğalması belli bir düzeye ulaşabilmiştir.Sonuç olarak batın cerrahisinde klinik çalışmalarda kullanılan Prevadh®'ın, torakotomi sonrası yapışıklıkları da etkin bir şekilde önlediği rat modellinde gösterilmiştir. Ancak bunun klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the advances in medical technology, malignancies can be detected earlier and the patients? getting benefits from surgical treatment increase. It is not rare to repeat thoracotomy more than three times due to any reason for a patient both on the world and in our clinic. Every surgical intervention results in an adhesion more or less. However; unlike abdominal surgery, while the adhesions in chest surgery do not lead to serious early period complications, they increase the morbidity and mortality in repeated thoracotomy applications, and thus create difficulty for surgeons and lengthens the operation time. Our purpose in this study was to investigate the efficiency of Prevadh®, which is an adhesion preventing agent, in a rat model.In our study, 20 adult male Wistar albino rats with a mean weight of 250-300 gr from the same colon were used. Rats were divided into three groups randomly; Sham, control and study group (A, B and C respectively). The rats in Group A underwent only left thoracotomy. In Group B, left thoracotomy was performed and an adhesion model was formed. In Group C; after performing left thoracotomy, an adhesion model was formed, and Prevadh® was placed between the pleura and lung. Rats were sacrificed on the 21st day, and the adhesions were evaluated macroscopically and histopathologically.The mean adhesion length in Group A and Group B were 3.0 ± 2.2 and 10.0 ± 2.0 cm, while it was 0.0 cm in Group C. The mean score of adhesion intensity in Group A, B and C was found to be 1.5 ± 1.0, 3.4 ± 0.7 and 1.0 ± 0.0 respectively. Though there was a statistically significance among the three groups from the point of mean adhesion length, there was a statistically significance between Group A and Group B, and Group B and Group C from the point of mean adhesion intensity (p0.05).According to these results, although an adhesion was detected in Group A and Group C macroscopically, no adhesion was observed in the Group C to which Prevadh® was applied. While the multiplication of mesothelium decreases in Group B, it reaches to a certain extent in Group A and Group C.In conclusion, it has been demonstrated that Prevadh®, used in clinical studies in abdominal surgery, can efficiently prevent adhesions after thoracotomy in rats. Yet, it should be supported through further clinical studies.