Kolon kanserinde radiyal sınırın prognostik önemi
The prognostic significance of circumferential resection margin involvement in colon cancer
- Tez No: 203216
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN SÖKMEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kolon kanseri için cerrahi uygulanan hastalarda tümör yerleşiminin kolonun peritonsuz kısmında ya da anatomik olarak dar mezenterli parçasında olması ile lokorejiyonel reküren hastalık ve azalmış sağkalım arasında bir nedensel ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada kolon kanseri nedeniyle potansiyel küratif rezeksiyon geçiren hastalarda sirkumferansiyel rezeksiyon marjin (CRM) tutulumunun prognostik öneminin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Ocak 2005 ? Ocak 2008 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Kolorektal Cerrahi Biriminde radikal rezeksiyon yapılan 179 kolon kanserli(sadece pT3-pT4 kolon tümörleri) hastanın prospektif olarak kayıt altına alınan klinikopatolojik verileri analiz edildi. Histopatolojik incelemede CRM, tümörün en derin penetrasyonununa en yakın retroperitoneyal ya da peritoneyal adventitisyal yumuşak doku marjini olarak değerlendirildi.Sonuçlar: CRM pozitifliği 25 hastada (%14) izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Failure patterns after colon cancer surgery demonstrated that tumors localized at non-peritonealized part of the colon and sited adjacent to anatomically narrow mesentery were responsible for locoregional recurrent disease and reduced survival. The aim of this study was to assess the prognostic significance of circumferential resection margin(CRM) involvement in patients who underwent potentially curative resection for colonic cancer.Material and Methods: Between January 2005 and January 2008, 179 patients who underwent curative radical resection for colon carcinoma(pT3-pT4) in Dokuz Eylül University School of Medicine, Department of Surgery, Division of Colorectal Surgery were evaluated for clinicopathologic data and final oncologic outcomes prospectively. In histopathological assessment, CRM represents the retroperitoneal or peritoneal adventitial soft tissue margin closest to the deepest penetration of tumor.Results: CRM was involved in 25(%14) patients.